اردن مقصد بعدی انقلابیون خواهد بود

هراس اسرائیل از تنگ تر شدن حلقه محاصره؛
اردن مقصد بعدی انقلابیون خواهد بود/ مهلت دو هفته ای اخوان المسلمین به عبدالله دوم برای کناره گیری از قدرت
پایگاه اطلاع رسانی دبکا فایل وابسته به ارتش و سرویس اطلاعاتی اسرائیل، در گزارشی اختصاصی از شعله ور شدن اعتراضات در اردن طی ماه آینده و سقوط عبدالله دوم پادشاه این کشور خبر داد.
اخوان المسلمین اردن در هشداری به عبدالله دوم پادشاه اردن به وی تا ماه اکتبر فرصت داده اند تا براساس خواسته آن ها قدرت را از خاندان هاشمی به مجلس واگذار کرده و سلطنت مشروطه تشکیل شود. در غیر اینصورت بهار عربی تا استعفای عبدالله دوم خیابان های اردن را در بر خواهد گرفت.

بنا بر گزارش منابع دبکافایل در خاورمیانه، ماموران سرویس های اطلاعاتی اسرائیل و عربستان سعودی حاضر در اردن نسبت به بالا گرفتن نبرد میان اسلام‌گرایان و خاندان سلطنتی عبدالله دوم بیشتر احساس نگرانی می‌کنند.

دبکا: طناب دار انقلاب های منطقه بر گردن اسرائیل تنگ تر می شود

این پایگاه صهیونیستی در گزارش خود با انعکاس هراس شدید اسرائیل از وقوع خیزش مردمی در اردن می نویسد: به اعتقاد اسرائیل وقوع انقلاب در اردن حلقه‌ی دار اسلامگرایان را دورتا دور مرزهایش تنگ‌تر می‌کند. - مصر و لیبی از جنوب و سوریه از شمال، که با توجه به جمعیت فلسطینی اردن پیامدهایش غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود.

عربستان سعودی نیز بیم آن دارد که چنان‌چه همسایه شمالی‌اش زیر گام‌های "بهار عربی" خرد شود، "پادشاهی نفت عربستان" نفر بعدی در این صف باشد.

دبکا صراحتا کمک عربستان به معارضان و گروه های تروریستی سوریه را تایید کرده و می نویسد: مقامات سعودی اندکی دیر متوجه این خطر شده‌اند و اکنون ترس سراسر خاندان سعودی را فراگرفته است. آن‌ها ناگهان دریافته‌اند که کمک به شورشیان سوری برای سرنگونی بشار اسد حواسشان را از داخل کشور منحرف کرده است. هزاران مقاله در مطبوعات عربی در سال گذشته پیش‌بینی کرده‌اند که پس از دمشق، نوبت به عمان و پس از آن ریاض می‌رسد.

دبکا فایل در آخرین گزارش هفتگی خود سه راه حل را برای خروج خاندان عبدالله اردن از بحران مطرح کرده است:

1. اردن می‌تواند به خواسته اصلی اخوان‌المسلمین تن دهد و انتقال از سلطنت به یک سلطنت مشروطه را بپذیرد و قدرت اجرایی را از طریق اصلاحات انتخاباتی که اخوان‌المسلمین سال‌هاست برای رسیدن به آن پافشاری می‌کنند، به دولتی به رهبری اخوان‌المسلمین واگذار کند. اخوان‌المسلمین امیدوارند در اردن نیز، مانند مصر، با اکثریت دو سوم در انتخاباتی آزاد رأی بیاورند.

2. خاندان هاشمی اردن می‌تواند در برابر خواسته‌های اخوان‌المسلمین بایستد و نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی خود را برای سرکوب مخالفان بسیج کند. این مسیر اما با خطر افتادن اردن در مسیر کشتار و جنگی داخلی همراه است. بزرگ‌ترین خطر از سوی بادیه‌نشنانی است که از وفاداری دیرینه‌شان نسبت به خاندان هاشمی در سال‌های اخیر کاسته شده است، و نیز فلسطینیانی که 60 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد.

1. حاکمان اردن می‌تواند خواستار مذاکره و مصالحه از طریق واسطه‌های متعددی شود. بنا بر گزارش منابع دبکا، به تازگی چندین بار اقدام به وساطت صورت گرفته، که البته به نتیجه‌ای نرسیده است، چرا که اخوان‌المسلمین افراطی‌ترین رهبرانش را بر سر میز مذاکره فرستاده‌اند که آن‌ها نیز فضای چندانی برای مصالحه باقی نگذاشته‌اند.

بنا بر منابع موجود در قصر خاندان سلطنتی، عبدالله به زودی با رهبران اخوان‌المسلمین دیدار و خواسته خود را مبنی بر ایجاد آرامش پس از سال‌ها مشاجرات تند ابراز خواهد کرد. اکثر ناظران بر این باورند که وی بسیار دیر اقدام کرده و اکنون دیگر اخوان‌المسلمین تصمیم خود را گرفته‌اند. در حقیقت، بنا بر یادداشتی داخلی که در روزنامه الحیات افشا شده است، اخوان‌المسلمین حتی تاریخی برای تظاهرات جمعی در برابر پادشاه تعیین کرده‌اند که از 10 اکتبر آغاز می‌شود و به اعضایشان فرمان داده‌اند همزمان با هم به سر کار روند تا دستکم 50 هزار نفر تظاهرات‌کننده برای اعتراضات روزانه علیه پادشاه و خاندان سلطنتی بسیج شوند تا آن زمان که وی در برابر خواسته آن‌ها سر تعظیم فرود آورد.

اخوان‌المسلمین در این یادداشت خواستار تشکیل "کانونی برای تمرکز بر مشارکت گروه‌های وابسته به دانشگاه‌ها، مدارس و سازمان‌های زنان" شده‌اند. همچنین به معترضان تاکتیک‌هایی برای غلبه بر سرکوب نیروهای امنیتی آموزش داده شده است.

دبکا می افزاید: بنابراین اخوان‌المسلمین اردن از تبلیغات اعتراض‌آمیز، مباحثه و اعمال فشار سیاسی به سمت عمل‌گرایی علیه خاندان سلطنتی حرکت کرده است.

هر دو گروه – حاکم و معارض – اردن مضطربانه منتظرند تا ببیند در کاخ سفید باد از کدام سمت می‌وزد.

این منبع صهیونیستی در پایان با ابراز هراس از وقوع چنین اتفاقی در اردن دست به دامان آمریکا شده و از اوباما درخواست کمک می کند: "باراک اوباما باید در این میان صلح و آشتی برقرار کند: از یک سوی، پادشاه اردن همواره متحد و دوست ثابت‌قدم و حامی آمریکا در بسیاری از بحران‌های منطقه بوده است. از سوی دیگر، اوباما اخوان‌المسلمین را عنصر اصلی سیاست خارجی خود در گسترش روابط با جهان اسلام قلمداد می‌کند."
مشرق نيوز

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .