اقتصاد ايران فرو ريختني نيست

غرب در انتظار فروريختن اقتصاد ايران است و برخي از سناريوها را متناسب با اين شرايط جهت پياده سازي در قبال انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي آماده كرده است؟ آيا اقتصاد ايران فرو خواهد ريخت؟ اگر به رسانه هاي غرب و تحليل برخي از سياستمداران غربي نگاه كنيم، اساساً اقتصاد ايران فرو ريخته و يا در حال فرو ريختن است! غرب در چارچوب عمليات رواني خود و در راستاي اعمال فشارهاي اقتصادي و تشديد تحريم ها عليه جمهوري اسلامي، چنين نگاهي را به ديگران القا مي كند. لكن واقعيت در نظر واقع گرايان و كارشناسان منصف حتي در غرب، بسيار متفاوت از آن چيزي است كه در عمليات رواني رسانه هاي استكباري و صهيونيستي دنبال مي شود. بسياري از كارشناسان و صاحب نظران واقع نگر، بر اين باور و عقيده هستند كه اساساً وضعيت ايران به گونه اي است كه فروپاشي اقتصادي آن غيرممكن است. تصور كساني كه مي پندارند اقتصاد ايران در حال فرو ريختن است، شبيه تصور صدام و حاميان وي است كه در سال 1359 مي پنداشتند، ظرف حداكثر سه ماه مبتني بر استراتژي جنگ برق آسا جمهوري اسلامي را شكست داده، خوزستان را تصرف كرده و خود را به تهران مي رسانند. اين تصور، همانند پندار منافقين در سال 1367 است كه با ورود به ايران از طريق مرزهاي شمال و غرب و در پرتو حمايت هاي صدام و قدرت هاي غربي، مطمئن به استقرار در تهران و به دست گرفتن حكومت بودند! آري تصور فروريختن اقتصاد ايران با فشارهاي اقتصادي غرب، همانند تصور تمامي كساني است كه طي 33 سال گذشته، با هر توطئه اي كه عليه انقلاب اسلامي از سوي استكبار جهاني طراحي و به اجرا در مي آمد، مي پنداشتند كه ديگر كار جمهوري اسلامي تمام شده است! فراموش نشده كه در سال 1388 و با پيدايي حوادث از انتخابات كه از پيش طراحي شده بود و با شكل گيري آن فتنه، چگونه رسانه هاي استكباري و صهيونيستي، سال 88 را سال پاياني جمهوري اسلامي ايران اعلام كردند!

در اين نوشتار با ذكر اين مقدمه، به دلايل اين ادعا پرداخته مي شود كه اقتصاد ايران فروريختني نيست. اين ادعا دلايل عبارتند از:

1- بصيرت و هوشمندي ملت ايران

نظام اسلامي از پشتوانه مردمي برخوردار است. اين نظام برخاسته از يك انقلاب با ماهيت ديني بوده و مردم بر اساس باورهاي اسلامي و مذهبي خود انقلاب اسلامي را شكل داده و به پيروزي رساندند. رابطه مردم با نام اسلامي و رهبري آن يك رابطه اعتقادي است. بر اساس اين رابطه، حفظ نظام اسلامي از اوجب واجبات است. بر همين اساس، ملت ايران طي 33 سال گذشته در برابر تمامي توطئه هاي غرب ايستادگي كرده و با بصيرت و هوشمندي كه دارد، در برابر جنگ اقتصادي غرب مي ايستد.

2- رهبري الهي ايران اسلامي

ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي، از يك رهبري الهي و ديني برخوردار است. اين رهبري ديني و الهي، در طي بيش از دو دهه گذشته، به جهانيان ثابت كرده كه چگونه مي تواند سياست ها و برنامه هاي دشمنان ملت ايران را به شكست كشانده و آنان را در رسيدن به اهداف خود ناكام گذارد. به طور قطع اين رهبري، با مجموعه اي از تدابير و از جمله راهبرد اقتصاد مقاومتي، نه تنها غرب را در جنگ اقتصادي با شكست مواجه مي سازد، بلكه با هدايت صحيح اقتصاد ايران و راهبري ملت ايران، اقتصاد ايران را شكوفا خواهد ساخت.

3- شرايط و ويژگي هاي اقتصاد ايران

سومين دليل براي عدم فروريختن اقتصاد ايران، شرايط، ويژگي ها و ماهيت اقتصاد ايران است. اكنون كساني كه صرفاً با نگاه هاي ماديگرايانه به تحليل مسائل مي پردازند، با اشاره به همين يك دليل، معتقدند كه تحريم ها بر ايران ناكارآمد خواهد بود و نمي توان اقتصاد ايران را فرو ريخت. در اين نگرش كافي است به اين نكته نيز توجه شود كه غرب در شرايطي ايران را تحريم كرده كه خود به شدت دچار بحران جدي اقتصادي شده و برخي از كارشناسان غربي، اينك براي فروپاشي اقتصادي حوزه دلار يا يورو هشدار مي دهند. اخيراً گزارشي به قلم «فريمن» منتشر شده كه داراي نكات ارزشمندي است. اين نويسنده كه به تازگي از ايران ديدار كرده و اقتصاد ايران را مستحكم و پا برجا توصيف مي كند، در بخشي از گزارش خود آورده است: «ايران تا زماني كه نفت و گاز خود را دارد، دچار بحران اقتصادي نخواهد شد... ما بهتر است كه نگران كاهش ارزش يورو باشيم زيرا اروپا بايد انرژي مورد نياز خود را از خارج و با ارز تأمين كند.» اين كارشناس و ديگر كارشناساني كه بر استحكام اقتصادي ايران اشاره دارند به مواردي از اين قبيل اشاره مي كنند:

الف- ايران داراي دومين ذخاير گازي و سومين ذخاير نفتي دنيا است. اين جهان است كه به انرژي ايران نياز دارد و ايران به هيچ كس در زمينه انرژي وابستگي ندارد. انرژي براي اقتصاد، همانند خون براي بدن به حساب مي آيد. حيات انسان به خوني است كه در رگ هاي او جريان دارد و از اين جهت ايران خودكفا و خوداتكا است.

ب- ايران در جهان رتبه سيزدهم در كشاورزي را دارد و علاوه بر اينكه مي تواند عمده نيازمندي هاي غذايي خود را از اين طريق تأمين كند، به بازارهاي جهاني نيز محصول صادر كرده و از اين طريق ارزآوري دارد.

ج- ايران اولين رشد علمي در جهان را دارا بوده و اكنون قدرت علمي منطقه است. رتبه علمي ايران در جهان رتبه شانزدهم است و با توجه به سرعت رشد علم در ايران، طي شش سال آينده، به رتبه چهارم خواهد رسيد. كشوري كه اينگونه رشد علمي داشته و با توليد علم مي تواند به سرعت توليد قدرت و توليد ثروت كند، نمي توان اقتصادش را فروريخت.

د- ايران در زمينه توليد سيمان رتبه پنجم و توليد آهن رتبه شانزدهم را در ميان 193 كشور جهان دارد. در مجموع ايران از نظر اقتصادي در جايگاه شانزدهم قرار دارد و اين رتبه به سرعت در حال ارتقا است. بنابراين بايد گفت كه تحريم ها نه تنها اقتصاد ايران را فرو نخواهد ريخت، بلكه با هوشمندي ملت ايران و رهبري الهي اش، تهديدهاي اقتصادي به فرصت تبديل شده و از رهگذر همين تحريم ها، جهانيان به زودي شاهد شكوفايي اقتصادي ايران خواهند بود.

اقتصاد ايران فرو ريختني نيست/دكتر يدالله جوانى /بصيرت/91/07/30

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .