اهداف ترکیه از جنگ با سوریه

بعد از شلیک چند خمپاره از طرف نیروهای سوریه به یکی از شهرهای مرزی ترکیه در هفته گذشته که به کشته شدن پنج نفر از شهروندان ترک انجامید، اردوغان دولت سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده است. این اقدام، تنش میان دو کشور را تا حد درگیری نظامی به پیش برده است. این چرخش سیاست ترک‌ها نسبت به تحولات منطقه، اهداف متعددی را در پس پرده دارد که باعث شده تا این کشور تا نزدیکی جنگ با سوریه به پیش رود و حتی برای سقوط بشاراسد حاضر است بهای سنگینی بپردازد که ...

تنش میان ترکیه و سوریه در ماه‌های اخیر به حدی افزایش یافته است که روابط دو کشور را تا حد درگیری نظامی با یکدیگر به پیش برده است و حتی هفته گذشته به برخوردهای نظامی و کشته‌شدن چند نفر از شهروندان دو طرف انجامید. تنش نظامی میان ترکیه و سوریه از زمانی آغاز شد که در ماه ژوئن یک جنگنده ترک در حریم هوایی سوریه ساقط شد و این اقدام سوریه، دولت ترکیه را در حمایت از مخالفان سوری و سقوط دولت بشاراسد مصمم‌تر کرد. ترکیه به‌عنوان هم‌پیمان اسرائیل و غرب در منطقه سعی دارد تا منافع متحدان خود را تأمین کند که در این راستا، مقابله با سوریه به‌عنوان محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی یکی از این اقدامات است.

از همان روزهای اول شروع درگیری‌ها در سوریه در مارس 2011، ترکیه موضع همسو با مخالفان نظام سوریه اتخاذ کرد و تا جایی‌که امکان داشت، با جنگ تبلیغاتی و تحت فشار قرار دادن سوریه در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی ازجمله سازمان ملل و ناتو، اقداماتی علیه دولت بشاراسد انجام داد. آنکارا در طی یک سال‌ونیم که از حوادث سوریه می‌گذرد، از همان ابتدا در کنار نیروهای شورشی حضور فعال داشته است و با ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و همچنین آموزش و کمک‌های مالی گسترده به مخالفان حکومت سوریه در تلاش است تا برنامه‌های آمریکا را به بهترین شکل پیاده کند. حمایت ترک‌ها از مخالفان سوریه و اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به این کشور، زمانی جنبه عملی به خود گرفت که در ماه ژوئن یک جنگنده ترک در حریم هوایی سوریه توسط موشک‌های این کشور مورد اصابت قرار گرفت و بهانه لازم را برای اردوغان نخست‌وزیر ترکیه فراهم ساخت تا به بهره‌برداری از این موضوع بپردازد و زمینه مداخله در امور داخلی سوریه را عملی سازد. دولت کنونی ترکیه زمانی که قدرت را در دست گرفت، سیاست گسترش همکاری با کشورهای مسلمان منطقه را در دستور کار برنامه‌های سیاست خارجی خود قرار داد؛ اما به‌تدریج این سیاست به مقابله با برخی کشورهای منطقه خصوصاً سوریه انجامید. بعد از شلیک چند خمپاره از طرف نیروهای سوریه به یکی از شهرهای مرزی ترکیه در هفته گذشته که به کشته شدن پنج نفر از شهروندان ترک انجامید، اردوغان دولت سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده است. این اقدام، تنش میان دو کشور را تا حد درگیری نظامی به پیش برده است. این چرخش سیاست ترک‌ها نسبت به تحولات منطقه، اهداف متعددی را در پس پرده دارد که باعث شده تا این کشور تا نزدیکی جنگ با سوریه به پیش رود و حتی برای سقوط بشاراسد حاضر است بهای سنگینی بپردازد که برای این کشور گران تمام خواهد شد.

- با توجه به اینکه در هفته‌های اخیر، نیروهای ارتش سوریه توانستند بیشتر مناطق ناآرام این کشور را از وجود نیروهای مخالف پاکسازی کنند و در حال حاضر بیشتر درگیری‌ها در شهر حلب در جریان است و ارتش سوریه هر روز به پیشروی‌های جدیدی در محورهای مختلف دست می‌یابد، حضور بشار اسد در حلب که با هدف مدیریت و فرماندهی جنگ در خط مقدم نبرد با مخالفان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که دولت سوریه در تلاش است تا کار تروریست‌های مسلح را یکسره کند و اگر ترکیه به‌صورت مستقیم وارد میدان نشود و به حمایت از مخالفان اقدام نکند، کار تروریست‌ها کمتر از چند روز آینده تمام خواهد شد. بی‌شک تنها هدف ترکیه از این اقدام، فرصت دادن به تروریست‌های مسلح برای جان سالم به در بردن از چنگ ارتش قدرتمند سوریه و حتی در صورت لزوم، ایجاد منطقه امن و به‌ویژه پرواز ممنوع بر فراز بخشی از خاک سوریه است. سوریه به‌عنوان محور مقاومت در منطقه مانع بزرگی بر سر راه صهیونیسم و غرب در رسیدن به اهدافشان است و ترکیه به عنوان متحد رژیم صهیونیستی در تلاش است تا این مانع را از سر راه متحدان غربی - صهیونیستی خود بردارد تا با اطمینان‌خاطر بیشتری به اعمال قدرت در منطقه بپردازند. به همین‌خاطر، ترکیه به‌دنبال این است تا به بهانه تهدید مرزهای خود از سوی سوریه، ناتو و غرب را در مسئله سوریه درگیر کند تا بتواند با افزایش فشار بر دولت بشاراسد زمینه سقوط دولت را فراهم کند. بی‌شک سقوط بشاراسد و روی کار آمدن یک دولت همسو با غرب در این کشور، منافع صهیونیست‌ها را در منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) تأمین خواهد کرد و تهدیدات امنیتی از سوی سوریه را از کاهش خواهد داد. دولت تركيه با اين رهيافت ديپلماتيک جديد خود نشان داده است كه عملاً در مسير اجرای طرح خاورميانه بزرگ آمريكا و رژیم صهیونیستی گام برمی دارد؛ زیرا در صورت سقوط بشاراسد و روی کار آمدن یک حکومت وابسته به غرب، طرح خاورمیانه بزرگ تحقق خواهد یافت و زمینه نفوذ بیشتر غرب در منطقه را فراهم خواهد ساخت. در صورتی كه ايالات متحده به اين هدف خود برسد، رژیم صهیونیستی نيز به‌طور طبيعی از انزوا خارج می‌شود و به فضای حياتی مورد نياز در غرب آسیا(خاورميانه) می‌رسد.

- کاهش نفوذ ایران و سوریه در منطقه، یکی از اهداف مهم و اساسی غرب در غرب آسیا(خاورمیانه) است. غرب سعی دارد تا با استفاده از متحد منطقه‌ای خود (ترکیه) به این امر دست پیدا کند. ایران و روسیه حامیان اصلی دولت کنونی سوریه در دهه‌های اخیر به‌ویژه بعد از شروع درگیری‌ها در این کشور بوده‌اند و همواره از دولت بشاراسد به انواع مختلف دفاع کرده‌اند. در صورت سقوط بشاراسد نفوذ ایران و روسیه در منطقه کاهش می‌یابد و غرب و رژیم صهیونیستی با ایجاد یک رژیم دست‌نشانده در سوریه، بهتر می‌توانند ایران و روسیه را تحت فشار قرار دهند و به نظارت بیشتر بر آن‌ها اقدام کنند. در صورت بروز چنین امری، منافع صهیونیسم در منطقه بیش از پیش تأمین خواهد شد و به همین دلیل، ترکیه به‌دنبال بهانه لازم برای مداخله نظامی در سوریه بود که برخورد چند خمپاره به یکی از شهرهای مرزی ترکیه از سوی نیروهای سوریه، این امکان را برای این کشور فراهم ساخت تا با استفاده از این حربه، فشارهای بین‌المللی بر ضد بشاراسد را افزایش دهد.

- ساخت فیلم موهن علیه پیامبر اکرم(ص) توسط سام باسیل، صهیونیست آمریکایی، باعث شد تا همه توجهات از تحولات سوریه به مخالفت با غرب و صهیونیسم کشانده شود و ترکیه در تلاش است تا با ایجاد بسترهای جدید در ارتباط با تنش میان ترکیه و سوریه، بار دیگر توجهات بین‌المللی را به‌سوی تحولات سوریه سوق دهد و فشارهای بین‌المللی را بر دولت بشار اسد افزایش دهد تا در نهایت، با متجاوز خواندن سوریه، به حمایت بیشتر از گروه‌های مخالف و حتی مداخله نظامی در این کشور اقدام کند.

ترکیه در تلاش است تا با استفاده از حربه تبلیغاتی و وخیم خواندن روابط ترکیه و سوریه، مجامع بین‌المللی به‌ویژه ناتو را به مداخله در امور داخلی سوریه وادار کند تا بتواند به هدف اصلی خود که سقوط بشاراسد است، جامه عمل بپوشاند. برگزاری نشست ناتو برای تصمیم‌گیری درباره اوضاع تنش‌آمیز بین آنکارا و دمشق، نمونه‌ای از اقدامات ترکیه برای افزایش فشارها به دولت سوریه و فروپاشی نظام سیاسی این کشور است که در راستای اهداف غرب در منطقه است. در واقع ترکیه می‌خواهد از اقدام اخیر سوریه به‌عنوان یک واکنش نمایشی برای نشان دادن یک عکس‌العمل شدید علیه دمشق استفاده کند و تا جایی که می‌تواند، از حربه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای و تأثیر در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای برای پیشبرد اهدافش بهره برد.

اهداف ترکیه از جنگ با سوریه / روح‌الله صالحی دولت‌آباد / پایگاه بصیرت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .