اهمیت اجلاس غیرمتعهد‌ها

محمد شریعتمداری در خصوص اهمیت اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد که هفته جاری در تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: ریاست ۳ ساله دوره‌ای ایران بر جنبش عدم تعهد، در صورت همکاری کشور‌ها فرصت مناسبی برای بازگشت جنبش عدم تعهد به راه واقعی عدم تعهد خواهد بود.

وی که در دولت هفتم و هشتم وزیر کابینه خاتمی بوده است، با تاکید بر لزوم بازتولید مفاهیم تعهد و عدم تعهد از سوی اعضای جنبش عدم تعهد، تاکید کرد که این جنبش در شرایط کنونی نیازمند یک تجدید حیات واقعی و تجدید عهد نسبت به آرمان‌های اولیه خویش است.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: حضور گسترده هیئت‌های خارجی خصوصا سران کشورهای عضو در اجلاس تهران در مقایسه با سایر اجلاسیه‌های جنبش عدم تعهد در گذشته، معیار بسیار خوبی در سنجش عدم موفقیت دشمن در طرح منزوی سازی جمهوری اسلامی و تعهد اعضا به آرمان‌های این جنبش است.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: یقینا فرمایشات مقام معظم رهبری در افتتاحیه اجلاس تهران چراغ راهی برای رشد و تعالی جنبش عدم تعهد است که سیاستمداری خبیر و خردمند که در طول زندگی‌اش، عدم تعهد به قدرت‌های بزرگ و تعهدش به مظلومان عالم را نشان داده، روشن می‌سازد.

وی ادامه داد: اجلاس عدم تعهد فرصت مناسبی برای گفت‌وگوی سازنده سران کشور‌ها با مسئولان عالی رتبه ایرانی و دریافت صحیح آن‌ها از وضعیت واقعی ایران و آشنایی آن‌ها با پیشرفت‌های سریع و استقرار توسعه پایدار در کشورمان است که علیرغم همه فشار‌ها و تحریم‌ها شکل گرفته است.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی در پایان از شفاف‌سازی و اعتمادسازی بین ایران و کشورهایی که بدون پیشداوری در حاشیه این اجلاس با جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند، به عنوان مهم‌ترین رهآورد سفر از حیث روابط دو جانبه، یاد کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .