تركيه اولين قرباني دخالت در سوريه!

يك نويسنده و فعال تركیه به نام «محمدعلي گولر» در روزنامه «آيدنليك» نوشت: سياست دولت، اجراي طرح آمريكايي است و حزب عدالت و توسعه را به فروپاشي سوق مي دهد و دولت تركيه با شكست هاي آمريكا در سوريه سقوط خواهد كرد.» واقعيت اين است كه دولت اردوغان وارد بازي خطرناكي در سوريه شده كه ...

بيش از هفده ماه از اقدامات خصمانه و دخالت مثلث شوم، غربي، صهيونيستي، عربي و تركيه عليه دولت و مردم سوريه مي گذرد؛ اما اين اقدامات تا به امروز نه تنها سودي براي گردانندگان آن نداشته كه شواهد موجود نشان از تسلط دولت سوريه بر اوضاع و پيروزي قريب الوقوع آن بر اين مثلث شوم و تروريست هاي وارداتي دارد. مسئله اي كه حاميان خارجي تروريست ها را به شدت وحشت زده و نگران كرده است.

غربي ها و برخي كشورهاي عربي و تركيه كه حذف بشار اسد از حكومت را به هر وسيله ممكن، هدف اصلي خود مي دانند، تا آنجا پيش رفته اند كه حتي از تروريست هاي القاعده نيز براي سرنگوني بشار اسد حمايت و پشتيباني مي كنند. تروريست هايي كه غرب به سركردگي آمريكا به بهانه حضور آنان در افغانستان، اين كشور را اشغال كرد. فضاحت اين اقدام آمريكا و كشورهاي حامي تروريست هاي سوري به حدي بود كه صداي خود كارشناسان و سياسيون اين كشورها را درآورد. «ران پال» يك عضو مجلس نمايندگان آمريكا در اعتراض به رويكرد كشورش در حمايت از القاعده سوري مي گويد: «ما در سوريه از كساني حمايت مي كنيم كه در افغانستان و عراق به اسم تروريست با آنها جنگيديم.» اما اعتراضات به دخالت دولت هاي حامي تروريست هاي سوري در تركيه از حجم گسترده تر و شديدتري برخوردار است. كه آن را مي توان به خوبي در سخنان احزاب مخالف دولت اردوغان و تظاهرات هاي مردم اين كشور مشاهده كرد و به نظر مي رسد، دولت اردوغان، بازنده اصلي در سوريه خواهد بود. در همين زمينه، روزنامه پرتيراژ جمهوريت تركيه در انتقاد از اقدامات دولت اين كشور عليه سوريه نوشت: «دولت از اشتباهات گذشته اش درس عبرت بگيرد و گام هايي برندارد كه سبب دامن زدن به گرايش طايفه اي در تركيه و مداخله اين كشور در امور كشورهاي ديگر شود.» اين روزنامه در ادامه درباره پيامدهاي دخالت تركيه در سوريه چنين هشدار مي دهد: ملت تركيه بهاي مشاركت دولت را در طرح آمريكايي نابودي منطقه و بازآرايي آن براساس منافع واشنگتن پرداخت مي كند.»

يك نويسنده و فعال ديگر ترك به نام «محمدعلي گولر» در روزنامه «آيدنليك» نوشت: سياست دولت، اجراي طرح آمريكايي است و حزب عدالت و توسعه را به فروپاشي سوق مي دهد و دولت تركيه با شكست هاي آمريكا در سوريه سقوط خواهد كرد.» از سويي برخي نظرسنجي هاي اخير در اين كشور از كاهش شديد محبوبيت اردوغان خبر مي دهد. واقعيت اين است كه دولت اردوغان وارد بازي خطرناكي در سوريه شده كه پايان خوشي براي آن نخواهد داشت. چراكه آموزش تروريست هاي خارجي در خاك تركيه و فرستادن آنان با تجهيزات و تسليحات نظامي به داخل سوريه، نه تنها سودي براي دولتمردان تركيه نداشته كه آشوب ها و ناامني هاي امروز تركيه نشان از ورود اين ناامني ها و آشوب ها به داخل اين كشور دارد. به گونه اي كه ارتش تركيه در مناطق كردنشين جنوب شرقي اين كشور به شدت با معارضان پ.ك.ك در حال نبرد است. از سويي، اظهارات تند اردوغان عليه علويان اين كشور و همچنين مخالفت با بشار اسد به عنوان فردي علوي كه حاميان زيادي در بين علويان تركيه دارد، جامعه 30 تا 40 درصدي علويان تركيه را حساس كرده و به واكنش واداشته است. تحولات محلي در كردستان سوريه كه از آزادي بيشتري برخوردار شده اند، كردهاي تركيه را كه بنا به آمار غيررسمي بيشتر از 20 ميليون نفر جمعيت دارند، براي جدايي از تركيه ترغيب كرده و آنان با استفاده از شرايط به وجود آمده در مرزهاي اين كشور با سوريه، بر حجم حملات خود به مراكز دولتي، امنيتي و نظامي تركيه افزوده اند. مي توان گفت؛ حماقت دولتمردان ترك در اجراي طرح هاي صهيونيستي و آمريكايي، اين كشور را در آستانه فروپاشي و تجزيه قرار داده است. به طوري كه وزير كار تركيه «ايشار اوقيان» اخيراً اعلام كرد: «دولت اين كشور ناآگاهانه در حال اجراي برنامه آمريكا براي تجزيه تركيه، سوريه و عراق است.»

واقعيت اين است كه دولتمردان ترك بايد بدانند كه ادامه حمايت آنان از تروريست هاي ضدسوري در خاك شان و دميدن بر قوم گرايي و اختلافات مذهبي با توجه به وجود اقدام و مذاهب مختلف در اين كشور و پتانسيل بالقوه ناامني در مرزهاي اين كشور با سوريه، پاياني جز فروپاشي و تجزيه اين كشور نخواهد داشت و در خوشبينانه ترين حالت، درگيري ها و ناامني ها در خاك تركيه را افزايش خواهد داد.

پایگاه بصیرت:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .