جان هيك وچالش پلوراليسم در تازه‌ترين شماره ماهنامه زمانه

گزارش روابط عمومي كانون انديشه جوان، پرونده ويژه«جان هيك‌ و چالش پلوراليسم» و پرونده‌هايي با موضوعات اختيارات ولي فقيه، شيعيان امريكاي لاتين، معرفي كتاب و ... در شماره بيست‌وپنج و بيست‌وشش دوره جدید ماهنامه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) به همت كانون انديشه جوان منتشر شد.
جان هيك، فیلسوف تازه در گذشتۀ انگلیسی، مشی پلورالیستی را در آکسفورد، مقارن با دومین جنگ جهانی، آغاز نمود. پلورالیسم، دیدگاهی است در تبیین و بررسی آموزۀ نجات، آموزه‌ای که در متن الهیات مسیحی، کانون نگرش‌های حصرگرایانه و شمولگرا نیز بوده ‌است. ماهنامة زمانه برآن شد با توجه به درگذشت جان هيك كه پدر پلوراليسم ديني نام گرفته است، پرونده‌اي را به آن اختصاص دهد. گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام‌والمسلمين علي‌اكبر رشاد كه از منتقدان پلوراليسم ديني به‌شمار مي‌رود با عنوان «كاستي‌ها و ناراستي‌هاي پلوراليسم ديني» بر جذابيت اين پرونده افزوده است. از ديگر عناوين و كساني كه در اين پرونده حاضرند مي‌توان به دكتر مهدي اخوان، دكتر حسين شكرآبي و همچنين به مقالاتي با عنوان «راز تعداد اديان و نسبت آنها با يكديگر» و «تكثرگرايي ديني از نگاه علامه» اشاره كرد.

حدود یک سال پيش زمانه به مسئله اصل ولایت فقیه در پرونده‌ای ویژه با نام «تاريخ ولايت فقها » درشمارة 13 زمانه پرداخت. رویکرد اصلی آن پرونده نمایاندن سابقه تئوریک ولایت فقیه در میان فقهای شیعه بود و بر آن بودیم تا با ادلة متقن فقهي تاریخی موافقت بی‌تردیدِ همة فقها نسبت به اصل ولایت فقیه به واسطة استنتاج از نص یا عقل را به نمايش بگذاريم و از اين رهگذر بر همگان روشن گردد كه این موضوع به تنهايي زاییدة اندیشه امام خمینی(ره) نیست. اما در این پرونده موضوعی چالشی در دستور کار قرارگرفت که حساسترین بحث نظرية ولایت فقیه، یعنی حوزه اختیارات ولي را مورد بررسی قرار داده ‌است. نتایج تولیدات این پرونده موجب تزلزل مشهورات موجود در این حوزه است. پاسخ به پرسش‌هاي جدی مطرح در این زمینه را با خواندن گفت‌و‌گويي با آيت‌الله اراكي با عنوان «مطلقة مورد اجماع» و مقالاتي با عنوان «سرقت تئوريك فقيه» و «ولايت فقيه از منظر آيت‌الله خويي» درباره نظرات آيت‌الله خويي(ره) دربارة اختيارات ولي فقيه و همچنين نوشتاري از علي اصغر سهرابي با عنوان «اقتدار منعطف» كه نگاهي تحليلي دارد به تقرير آيت‌الله خامنه‌اي از ولايت فقيه از جملة اين مقالات است.
بخش جهان اين شماره زمانه، پروندة «هزار توي سرزمين بوليوار» به بررسي تاريخچه حضور اسلام و تشيع در منطقة راهبردي امريكاي لاتين مي‌پردازد و با مقالاتي از سهيل اسعد، فعال اسلامي آرژانتيني و گفت‌و‌گويي از خليل ساحوري از شيلي و امير تفرشي كوهيني با عنوان «حياط خلوت راهبردي» ادامه مي‌يابد. و در ادامه به معرفي «الهيات رهايي بخش» مي‌پردازد. معرفي كتاب «ما و امريكاي لاتين» از ديگر بخش‌هاي اين پرونده است با توجه به حساسيت روابط ايران و امريكاي لاتين و همچنين قدرت نفوذ شيعه با توجه به افكار مردم اين منطقه همة شما را به خواندن اين پرونده دعوت مي‌كنيم. حوزة جغرافیایی امريكای لاتین به دليل منابع طبيعي بي‌مانند و فوق‌العاده‌اش و همچنين به سبب نزديکی به ایالات متحده امريكا، همواره پس از استقلال محل توجه و حساسيت ويژۀ امريكا و رئيس راهبردي‌اش اسرائيل بوده‌است. این حساسیت به انداز‌ه‌ای است كه هنوز تعدادي از كشورهاي اين منطقه نام «حياط خلوت امريكا و اسرائيل» را يدك مي‌كشند.
در بخش سرآغاز اين شماره در ابتدا پاي درس حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمد حيدري با موضوع فقه ارتباطات و عنوان «كمك كردن به گناه در رسانه» مي‌نشينيم و سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمين احمد رهدار در گفتاري با سوژة رويكرد تاريخي به زمينه‌هاي نظري پيدايش سكولاريسم و عنوان «به ابژه فكر كن» پنجره‌اي تازه به روي ما مي‌گشايد كه يكي از شاه بيت‌هاي اين سخنراني‌ شيوا بند زير است:
«هرجايي كه دين از گفتگوي عقلاني با مردم عقب و ناتوان مانده، منفذهاي خوبي براي ورود سكولاريسم پديد آمده است؛ بنابراين به هر ميزان كه عقلانيت آموزه‌هاي ديني تبيين بهتري يابد، به‌همان ميزان محاصرة سكولاريسم ...».
گزارشي از نشست جريان‌شناسي سينماي ايران با حضور مسعود فراستي، سعيد قطبي‌زاده و سيد ناصر هاشم زاده؛ گزارشي از ميزگردي به مناسبت «روز هنر انقلاب اسلامي» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد محمد قائم‌مقامي، يوسفعلي ميرشكاك، مجتبي رحماندوست و شهريار بحراني و همچنين سخنراني حسن رحيم‌پورازغدي در اين روز، از ديگر مطالب اين بخش‌ مي‌باشد كه تقديم حضورتان مي‌شود.
در بخش معرفي كتاب اين شماره به معرفي كتاب «تحولات سياسي اجتماعي ايران معاصر» اثر نجف لك‌زايي پرداخته است كه در گفت‌و گويي با ايشان به روشن شدن تفاوت‌هاي اين كتاب با ديگر كتب نوشته شده در اين موضوع پرداخته و همچنين كتاب‌هاي ديگر نويسنده را كوشيده ايم در چند سطر معرفي كنيم.
زمانه‌ي شماره 25و 26 از دور جدید اين نشریه ( پياپي 112 و 113 ) در 116 صفحه با مدیر مسئولی محمدرحیم عیوضی و سردبیری علي رمضاني، منتشر ‌شده است.
علاقمندان جهت تهیه این نشریه می‌توانند به مطبوعاتی‌های سراسر کشور و در تهران به نمایشگاه و فروشگاه دائمی آثار کانون اندیشه جوان واقع در خیابان انقلاب اسلامی، حد فاصل خیابان های منیری جاوید و 12 فروردین، شماره 1328 طبقه سوم و احد 9 مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن 66900965 ( امور مشترکین نشریه) تماس بگیرند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .