ديدگاه علامه فضل الله( از رهبران شيعيان لبنان ) درباره رهبري؟

ديدگاه شيخ فضل الله( از رهبران شيعيان لبنان ) درباره رهبري و مرجعيت اقاي خامنه اي چيست ؟

رابطه مرحوم علامه محمد حسين فضل الله با جمهوري اسلامي و حمايت از محور مقاومت در منطقه هميشگي و تاثير گذار بود هر چند در برخي از نظرات فقهي و تاريخي برخي از فقها به ان مرحوم انتقاداتي داشتند اماايجاد شبهه اختلاف او با رهبرانقلاب اسلامي برنامه ريزي شبكه بي بي سي بود كه پس از رحلت ان عالم بزرگوار هدايت شد اما مصاحبه فرزند ان مرحوم نقشه اين رسانه ها را نقش براب كرد در اينجا متن كامل مصاحبه فرزند ان مرحوم رابراي شما نقل ميكنيم كه جايگاه مقام معظم رهبري را در نظر ان مرحوم نيز نشان ميدهد و در پايان با ذكر پيام مقام معظم رهبري در رحلت ايشان ، مشخص مي شود ارتباط اين دو عالم صميمي و دوستانه بوده است هر چند اختلاف نظر فقهي در برخي موارد نيز وجود داشته است كه امري طبيعي است.

مصاحبه فرزند علامه فضل الله (http://rajanews.com/detail.asp?id=55654)

سيد علي فضل الله فرزند علامه فضل الله در اولين گفتگوي خود پس از درگذشت پدر، ناگفته‌هاي خواندني را از زندگي اين مرجع لبناني و ارتباطات ويژه او با مقامات جمهوري اسلامي را براي ايرنا تشريح كرد. پدرش به او گفته بودكه اگر سنگباران هم شوم از حمايت ايران نمي‌كشم.

حدود ‪ ۴۰‬روز پيش بود كه علامه سيد محمدحسين فضل الله پس از گذران دوران نقاهت بيماري دوباره ملاقات‌هاي عمومي خود را از سرگرفت و ماهم كه از حال نامساعد جسمي ايشان مطلع بوديم سريعا براي ديدار و گفتگوي كوتاهي خدمت وي رسيديم.

خوب به ياد دارم كه حال چندان خوشي نداشت و به سختي سخن مي‌گفت ولي پس از دست دادن با ايشان روي صندلي ننشسته بودم كه دفعتا در جمله‌اي گفت:

تهديدات آمريكا با توجه به انديشه‌هاي حكيمانه و هوشمندانه رهبر انقلاب اسلامي ايران در اداره امور سياسي و به ويژه پيشبرد پرونده صلح آميز هسته اي، قطعا بي‌ثمر خواهد بود.

مدت زيادي از انتشار اين مصاحبه نگذشته بود كه اين چهره مطرح لبنان لبيك حق را پاسخ گفت.

در حالي كه حمايت هميشگي علامه سيد محمد حسين فضل الله از ايران و مقاومت مهمترين تئوري سياسي- مذهبي اين مرجع شيعي لبناني را تشكيل مي‌داد، تنها چند ساعت پس از اعلام فوت اين عالم رباني ، بي.بي.سي فارسي، العربيه و چندين رسانه مغرض ديگر اقدامات غيراخلاقي را براي القاي اختلاف علامه فضل الله با ايران و حزب الله آغاز كردند.

مضحك‌ترين بخش گزارش اين رسانه‌ها آنان جايي بود كه مي‌گفت : سيد محمد حسين فضل الله با رهبران ايران ارتباط داشت اما اين رابطه حداقل طي سال هاي اخير چندان گرم نبود... وي به عنوان بلندپايه‌ترين روحاني شيعه لبنان بارها در موضع مخالف و منتقد ايران و حزب الله قرار گرفته بود.

همين امر سبب شد تا در اولين فرصت پس از فوت علامه به سراغ نزديك‌ترين فرد به وي برويم تا صحت و سقم اين اخبار را جويا شويم.

سيد علي در همان دفتري از ما استقبال كرد كه چندي پيش با پدر گفتگو كرده بوديم و دقيقا بر همان صندلي نشسته بود كه پدرش بر آن مي‌نشست و جالب تر آنكه در اعلام مواضع هم دقيقا مشابه مواضع پدر عمل مي‌كرد. تنها فرقي كه احساس كرديم اين بود كه دفتر علامه خلوت تر از دفعه پيش بود و در و ديوار در سوگ فضل الله سياه پوش .

** اگر سنگ باران هم شوم از حمايت ايران دست نمي‌كشم
سيد علي فضل الله تاكيد كرد: جمهوري اسلامي هميشه در قلب علامه فضل الله جاي داشت و چشمان ايشان به سوي آن دوخته شده بود.

وي با اشاره به علاقه مجدانه علامه فضل الله به ايجاد وحدت اسلامي افزود:
ايشان در جلسه‌اي به يكي از مسوولان گفت اگر كار به جايي برسد كه همه مرا سنگباران كنند و يا به من بي‌احترامي و توهين شود من از حمايت خود از جمهوري اسلامي ايران دست بردار نيستم زيرا ايران نماينده اسلام و خط اهل بيت رسول الله و خط مقدم مبارزه با استكبار جهاني است.

وي افزود: وصيت علامه فضل الله در خط حفظ اسلام ، حركت در خط اهل بيت (ع) ، حفظ ميراث فكري و عقيدتي اهل بيت و معرفي آنان به جهان بود اما هميشه بر موضوع حفظ مقاومت اسلامي در لبنان تاكيد داشت.

** رابطه علامه و مقامات جمهوري اسلامي
وي درباره گزارش برخي شبكه‌هاي خبري مانند بي‌بي‌سي، العربيه و سي ان ان در مورد اختلاف بين علامه فضل الله و مقامات ايران افزود: اين اتهامات به هيچ وجه صحت ندارد زيرا علامه فضل الله علاقه مجدانه و شديدي به جمهوري اسلامي ايران داشت و رابطه وي با ايران يك رابطه عادي نبود بلكه علاقه و پيوند ايشان با ايران و مسوولان ايراني قوي و ريشه دار بود.

سيد علي فضل الله درباره ديدار خود با رهبر معظم انقلاب افزود: مدتي قبل با آيت الله خامنه‌اي ديدار كردم و معظم له احساسات و محبت خود را به علامه فضل الله بيان كردند و من نيز احساسات و محبت علامه فضل الله نسبت به ايشان را به استحضار ايشان رساندم.

وي افزود: ميان دو طرف تماس و ارتباطات هميشه برقرار بود و هيچگاه قطع نشد؟ علامه فضل الله برخلاف ادعاي اين رسانه‌ها هيچ مشكلي با جمهوري اسلامي ايران نداشت.

سيدعلي فضل الله ادامه داد: اگر اختلاف ديدگاهي هم در مسايل فقهي با برخي مراجع ديگر وجود داشت طبيعي است زيرا مراجع مختلف در مكان‌هاي مختلف فتواهاي مختلفي صادر كرده‌اند و اختلاف در فتاوا نيز امري بديهي است .

پيام رهبر معظّم انقلاب اسلامي در پي رحلت عالم مجاهد آيت‌الله آقاي حاج سيدمحمّدحسين فضل‌الله
متن اين پيام به اين شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
رحلت عالم مجاهد آيت‌الله آقاي حاج سيدمحمّدحسين فضل‌الله رحمةالله‌عليه را به بيت شريف فضل‌الله و همه‌ ارادتمندان و دوستداران آن مرحوم در لبنان و جوامع لبناني‌تبار در افريقا و امريكاي لاتين، و به عموم شيعيان لبنان تسليت مي گويم. اين عالم بزرگوار و سخت‌كوش، در عرصه‌ي دين و سياست، شخصيتي اثرگذار بود و لبنان تا سالهاي طولاني، خدمات و بركات او را از ياد نخواهد برد. مقاومت اسلامي لبنان كه داراي حق عظيمي بر امت اسلامي است در همه‌ي عمر با بركت خود، مشمول حمايت و همكاري و كمك اين روحاني مجاهد بود، ايشان همچنين براي جمهوري اسلامي ياوري با اخلاص و صميمي به شمار مي رفت و در همه‌ دوران سي ساله همواره در زبان و عمل، وفاداري خود را به انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي به اثبات رسانيد.
از خداوند متعال مسألت مي كنم كه رحمت و مغفرت خود را بر روح اين سيد شريف و عزيز نازل فرمايد و او را با اجداد طاهرينش محشور نمايد.
سيد علي خامنه‌اي

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .