رسانه هاي جهاني ابزار اسلام هراسي و نسل كشي

اگر تخريب مجسمه تاريخي بودا در باميان افغانستان بايد در تمام جهان شوري برانگيزد، چطور تخريب حرم تاريخي و مذهبي سامرا در عراق چنين عكس العملي را بر نمي انگيزد. اگر درباره آزادي مذاهب در ايران حرف ها زده مي شود، چرا در عربستان سعودي همين موضوع فراموش مي شود. اگر براي ستم هايي كه بر اقليت مسيحي «دارفور» سودان مي رود، خبرها و گزارش ها تهيه مي شود بايد در برابر جناياتي كه بر سر اقليت شيعي پاراچنار پاكستان هم مي آيد، كاري كنيم. اگر ...

مجيد مجيدي، كارگردان برجسته سينماي كشورمان كه در حال ساختن فيلم سينمايي حضرت محمد(ص) است هفته گذشته به نمايندگي از كشورمان در اجلاس بين المللي استانبول تركيه سخنراني كرد. موضوع اين سخنراني «عدالت و سينما» بود كه طي آن اين فيلمساز به انتقاد از عملكرد رسانه هاي مسلط جهان، به ويژه در قبال ايران و سوريه پرداخت.مجيدي در ابتداي اين سخنراني گفت: من به عنوان هنرمندي از كشور ايران با گذشته فرهنگي و تمدن چندهزارساله، نياز امروز جهان را به مبحث عدالت كماكان و حتي بيش از قرن هاي پيش احساس مي كنم؛ زيرا برخلاف شعارها و سخنراني ها و مكتوبات گوناگون و با وجود سازمان ها و موسسات بين المللي مختلف كه اهداف خويش را گسترش عدالت در جهان مي دانند، هنوز هم گمشده جهان امروز، عدالت است و اگر بخواهم از عمق جان سخن بگويم بايد اعتراف كنم كه عدالت در دنياي مدرن مفهومي است كه حتي بيشتر از جهان كهن به آن بي توجهي شده است.

وي ادامه داد: قتل عام و نسل كشي هنوز هم در دنياي امروز ادامه دارد؛ از فجايع بوسني، سربرنيتسا، حلبچه و صبرا و شتيلا چند سالي بيش نمي گذرد و هنوز هم جنايات، كشتار در گوشه گوشه جهان مثل «پاراچنار» پاكستان يا ميانمار يا بخش هاي مختلفي از آفريقا ادامه دارد، اما تأسف اينجاست كه ظالمان، قاتلان و جنايتكاران با ظاهري مردم فريب، چهره منجيان و قديسان و حتي پيامبران را به خود گرفته اند. به اشغال و تجاوز نام آزادسازي مي دهند و به قتل و ترور عنوان نجات و رستگاري هديه مي كنند و تحريم و فشار، معناي آزادي و عدالت به خود گرفته است و همه اينها به مدد و همراهي هنر و قدرت بي نظير رسانه هاي امروز ممكن است. رسانه ها هستند زشتي را زيبايي جلوه مي دهند. رسانه ها هستند كه جنايات را عدالت مي خوانند.

مجيدي در ادامه با اشاره به شعار دستگاه تبليغاتي هيتلر مبني بر اينكه «دروغ را به حدي بزرگ بگوييد كه هيچ كس جرئت و فكر تكذيب آن را نكند.» اظهار كرد: آيا رسانه هاي امروز دنيا چنين روشي را در پيش نگرفته اند؟ براي مثال، خودتان مي دانيد طالبان و القاعده را چه كساني ساختند و حمايت كردند؟ كدام دولت هاي غربي و دوستان منطقه اي شان پول و امكانات به دامن آنها ريختند و آنان را بر جان و مال ميليون ها انسان افغان مسلط كردند و چه كشتارها و جنايات به دست پيروان بن لادن و ملا عمر به وجود آمد. اندكي حقيقت اين است: طالبان ظاهري مسلمان داشتند، اما «بسياري دروغ» اين است كه اسلام را مساوي طالبان و القاعده بناميم و فيلم ها بسازيم و بذر اسلام هراسي را در همه جهان بپراكنيم، فرياد عدالت خواهي سر بدهيم و سپس افكار عمومي جهان را آماده هر حمله نظامي يا هر اشغال و تجاوز كنيم. اينجا است كه ستمكاري نام عدالت و آزادي را به خود مي گيرد. اين دروغ پردازي ها نه فقط گريبان اسلام را گرفته كه گاه سراغ قوميت ها و مليت ها نيز رفته است.

وي افزود: تبعيض و دوگانگي در اخبار و گزارش هاي رسانه ها و در محصولات فرهنگي هنرمندان جهان به وفور ديده مي شود. اگر حقوق بشر و آزادي هاي انساني در سوريه مورد توجه است، چطور در كشورهاي ديگر نظير بحرين با زندان هايي پر از مخالفان فراموش مي شود. اگر اشغال و تجاوز سرزمين ها، از جمله اشغال كويت توسط صدام محكوم است و همه دنيا بايد به كمك مردم آن بشتابند چطور در برابر سال ها اشغال ايران توسط همان صدام، اقدام مشابهي صورت نمي گيرد. اگر ايران نبايد انرژي هسته اي داشته باشد چرا حكومت اسرائيل (رژيم صهيونيستي) مي تواند 300 كلاهك اتمي در انبارهاي خويش پنهان كند و اجازه بازرسي به هيچ نهادي بين المللي ندهد؟ اگر تخريب مجسمه تاريخي بودا در باميان افغانستان بايد در تمام جهان شوري برانگيزد، چطور تخريب حرم تاريخي و مذهبي سامرا در عراق چنين عكس العملي را بر نمي انگيزد. اگر درباره آزادي مذاهب در ايران حرف ها زده مي شود، چرا در عربستان سعودي همين موضوع فراموش مي شود. اگر براي ستم هايي كه بر اقليت مسيحي «دارفور» سودان مي رود، خبرها و گزارش ها تهيه مي شود بايد در برابر جناياتي كه بر سر اقليت شيعي پاراچنار پاكستان هم مي آيد، كاري كنيم. اگر احترام به عقايد و باورهاي بي خدايان و حتي همجنس گرايان لازم است چطور از كنار توهين به پيامبري كه پيشواي يك ميلياردو ششصد ميليون مسلمان است، آن هم توسط كشيشي كينه توز به آساني مي گذريم.مجيدي در پايان صحبت هايش به رسالت امروز هنرمندان پرداخت و گفت: ما سينماگران، هنرمندان و اصحاب رسانه مي توانيم در نبود پيامبران، پيام رسان عدالت و نيكي باشيم، به شرطي كه از دروغ، تبعيض و ناراستي پرهيز كنيم.

پایگاه بصیرت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .