غرب و سياست يك بام و دو هواي رسانه اي!

امروزه آزادي بيان را يكي از حقوق اساسي بشر مي دانند؛ بدين معني كه انسان ها به دليل انسان بودن شان حق آزادي بيان، آزادي نوشتن، اظهارنظر كردن و بيان نظرات در مسائل سياسي، اجتماعي و ... را دارند. از همين رو نقض آزادي بيان را بي احترامي به شخصيت انسان ها مي دانند، يعني اجازه ندادن به اينكه افراد ديدگاه هاي ديگران را بشنوند و به نتايجي كه خود دوست دارند، برسند. اين مقوله در قرآن و سنت پيامبر(ص) اسلام و سيره ائمه معصومين(عليهم السلام) هم معلوم و مشهود است، اما آنچه امروز تحت عنوان آزادي بيان در غرب شاهد آن هستيم يك نوع سياست دوگانه است كه در عين اينكه افراد را از اظهارنظر منفي درباره برخي مسائل منع مي كند، همزمان اجازه مي دهد درباره برخي مسائل آزادانه اظهارنظر كنند! مجموعه اين قوانين را در كشورهاي اروپايي و غربي، تحت عناويني چون حقوق شهروندي براي افكار عمومي جا انداخته اند كه مسائلي همچون آزادي بيان، آزادي مطبوعات، آزادي هاي ديني و ... در ذيل آن قرار مي گيرد.

در بيان مصاديق اين دوگانگي مي توان به مقوله «هولوكاست» اشاره كرد كه هرگونه بحث درباره آن يا حتي تعداد كشته شدگان اين واقعه ممنوع است و به هر دليلي، نقض حقوق بشر و آزادي هاي دموكراتيك محسوب مي شود! و طبق قوانين اروپا؛ افرادي كه در مورد هولوكاست و يا موضوعات مرتبط اظهار نظر منفي كنند، به شدت درگير تبعات قانوني آن شده و به هيچ عنوان مشمول بخشش و چشم پوشي از اتهامات نمي شوند. به اين موضوع، انتقاد از رژيم صهيونيستي را هم اضافه كنيد كه به همين ترتيب پاسخ داده مي شود.

اما در نقطه مقابل و در موضوع توهين به ساحت مقدس پيامبر اعظم(ص) كه اخيراً اتفاق افتاد و اتفاق هاي مشابه در گذشته مانند انتشار كتاب آيات شيطاني توسط سلمان رشدي، قرآن سوزي كشيش مسيحي و... تمام هم و غم دولتمردان غربي صرف خدشه دار نشدن آزادي بيان مي شود و به اين بهانه، نه تنها جلوي انتشار آن گرفته نمي شود و برخوردي با عاملان اين اقدامات صورت نمي گيرد، بلكه از آنها حفاظت و حمايت هم مي كنند. مثلاً در مورد رشدي كه از اولين اهانت كنندگان به مقدسات مسلمانان بود، پس از صدور فرمان ارتداد وي از سوي امام خميني(ره)، دولت انگلستان حفاظت از جان او را جزو وظايف خود قرار داد و حتي رشدي هندي تبار را به لقب «شواليه» منتصب كرد.

تازه ترين اقدامي كه از دوگانگي در سياست هاي غرب حكايت داشت، اقدام شركت ماهواره اي فرانسوي «يوتل ست» در قطع شبكه هاي ايران از اين ماهواره بود كه برخلاف ادعاهاي فريبكارانه غرب درخصوص احترام و اعتقاد به حقوق بشر و جريان آزاد اطلاعات در جهان، به شركت خدمات رسانه اي«آركيوا» دستور داده شد تا شبكه هاي بين المللي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران از روي ماهواره «هات برد» حذف كند. در حالي كه همين شركت فقط از طريق ماهواره «هات برد» در حال پخش برنامه هاي بيش از يك هزار شبكه در فضاي جمهوري اسلامي ايران است كه بسياري از آنها داراي محتواي ضداخلاقي، مستهجن، ضدانساني و ضدارزش هاي ديني و ملي ايران است.

به اين موارد يكي ديگر از آخرين موارد نقض آزادي بيان در رسانه هاي غربي را اضافه كنيد. حضور حماسي قشرهاي مختلف مردم استان خراسان شمالي در ديدارهاي پي در پي طي سفر هشت روزه مقام معظم رهبري به اين استان كه به شدت سانسور شد، تا حدي كه اگر كليدواژه «خامنه اي» يا «خراسان» را در موتورهاي جست وجوگر غربي به ويژه گوگل جست وجو كنيد، فقط چند صفحه خبر خواهيد ديد كه تعدادي از آنها نيز مربوط به سايت هاي داخلي است. خلاصه اينكه، اين دوگانگي و تضاد غربي ها فقط به آزادي بيان و مطبوعات منحصر نمي شود، بلكه در موضوعاتي چون؛ حقوق بشر، حقوق زنان، دموكراسي و ... نيز چنين برخوردهايي صورت مي گيرد كه ناشي از ماهيت استكباري آنان است.
غرب و سياست يك بام و دو هواي رسانه اي!/علی حیدری /بصيرت/91/07/30

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .