مروري بر طرح هاي تركيه عليه سوريه / ناتواني آنكارا در تحميل خواسته هايش به جهان

هرچند تركيه تقلاي بسياري براي تصويب طرح منطقه حائل در خاك تركيه با اولويت اجراي منطقه پرواز ممنوع داشته، اما اين طرح با استقبالي همراه نشد. اين امر چنان بود كه حتي نماينده سازمان ملل در نشست شوراي امنيت، طرح تركيه را، طرحي خطرناك دانست كه حتي نبايد اعلام گردد چه رسد به اينكه بخواهد اجرايي شود.نوع برخوردها با طرح تركيه نشان داد كه...

پایگاه بصیرت:نشست شوراي امنيت پنج شنبه براي بررسي وضعيت سوريه بار ديگر برگزار شد. نشستي كه بانيان آن نيز چندان اميدي به نتايج آن نداشتند، چنانكه حتي هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا نيز در اين نشست حضور نداشت. ادامه مخالفت هاي چين و روسيه با اقدام عليه سوريه و تأكيدشان بر لزوم لغو تحريم هاي اعمال شده عليه اين كشور، از جمله مسائل مهم در اين نشست بود. از ديگر مسائل مهم طرح تركيه، لزوم اجراي طرح منطقه پرواز ممنوع براي احداث منطقه حائل براي آوارگان سوري در مرزهاي سوريه بود. بر اساس اين طرح، آنكارا خواستار ايجاد منطقه اي امن براي اسكان آوارگان سوري در خاك سوريه شده بود تا به ادعاي آنكارا گامي براي كمك به مردم سوريه برداشته شود.

اهداف تركيه چيست؟

هرچند تركيه ادعا دارد اين طرح را براي كمك به مردم سوريه صورت داده، اما در وراي آن اهداف ديگري پنهان شده است كه از آن جمله اند:

الف) تركيه از ابتدا به دنبال سلطه بر بخش هايي از خاك سوريه بوده و تلاش داشته تا به نحوي اشغال اين اراضي را اجرايي سازد.

ايجاد منطقه حائل براي آوارگان سوري در خاك سوريه زمينه اي خواهد بود تا تركيه نيروهاي نظامي خود را به بهانه كمك به آوارگان در سوريه مستقر سازد. طرح مذكور چنان است كه در نهايت، ترتيه از خاك سوريه خارج نخواهد شد و سرانجام مناطقي از آن را ضميمه خاكش خواهد كرد. نكته قابل توجه در اين طرح، آن است كه تركيه تلاش دارد تا از بهانه مقابله با پ.ك.ك براي اجراي اين طرح استفاده كند. آنكارا از مدت ها پيش با ادعاي مقابله با پ.ك.ك اقدامات نظامي در مرزهاي سوريه را توجيه كرده و حال به دنبال استفاده از اين بهانه براي اشغال خاك سوريه است.

ب) ائتلاف ضدسوري شامل آمريكا، برخي كشورهاي اروپايي و عربي، صهيونيست ها و تركيه كه طرح هاي شان براي سلطه بر سوريه با شكست مواجه شده به دنبال بهانه اي براي افزايش اقدام نظامي و كشاندن دامنه حضور مستقيم شان در درون سوريه هستند. آنها كه تاكنون از طريق تركيه براي بحران سازي در سوريه، به آموزش تروريست ها و شبه نظاميان پرداخته اند، به دنبال آنند تا با ايجاد منطقه حائل به بهانه حمايت از آوارگان، حضور خود در خاك سوريه را محقق سازند. اين امر موجب خواهد شد تا آنها از يك سو همچنان در لواي نام آوارگان به تجهيز و آموزش تروريست ها عليه سوريه بپردازند و از سوي ديگر، عمليات هاي اطلاعاتي و حتي نظامي در خاك سوريه را گسترش دهند. تركيه كه تاكنون محور اصلي طراحي نظامي غرب عليه سوريه بوده، تلاش دارد تا با ايجاد منطقه حائل در خاك سوريه ضمن جبران شكست هاي گذشته همچنان محوريت نقش آفريني خود براي تحقق اهداف غرب را حفظ تند تا از آن براي امتيازگيري از غرب بهره ببرد. با توجه به حضور آوارگان سوري در اردن، بخش بعدي سناريوي غرب پس از ايجاد منطقه حائل در خاك سوريه، در مرزهاي اردن خواهد بود تا از هر دو جناح مرزهاي تركيه و اردن به سوريه فشار آورده شود.

ج) نكته مهم آنكه تركيه كه در ابتدا تبليغات بسياري براي ورود آوارگان سوري به خاك اين كشور داشته، اما اكنون با رسوايي افشاي وضعيت اسفناك آوارگان سوري و جناياتي كه از سوي تركيه عليه آنها اعمال شده مواجه است. تركيه با انتقال آوارگان به خاك سوريه به دنبال پنهان سازي شكست طرح استفاده ابزاري از آوارگان و نيز اقدامات ضد بشري است كه عليه آنها صورت داده است.

شكستي براي تركيه

هرچند تركيه تقلاي بسياري براي تصويب طرح منطقه حائل در خاك تركيه با اولويت اجراي منطقه پرواز ممنوع داشته، اما اين طرح با استقبالي همراه نشد. اين امر چنان بود كه حتي نماينده سازمان ملل در نشست شوراي امنيت، طرح تركيه را، طرحي خطرناك دانست كه حتي نبايد اعلام گردد چه رسد به اينكه بخواهد اجرايي شود.نوع برخوردها با طرح تركيه نشان داد كه اين كشور نه تنها در اجراي طرح هاي مستقيم عليه سوريه، ناتام مانده، بلكه در عرصه جهاني نيز نتوانسته به اهداف ضد سوري خود دست يابد. ناكامي هايي كه هر روز چالش هاي بيشتري پيش روي تركيه قرار مي دهد و در پيش گرفتن سياست غرب گرايي همچنان دولتمردان اين كشور را بيش از پيش در باتلاق نابودي فرو مي برد.

پایگاه بصیرت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .