نشست مكه، فريب اولويت هاي اسلامي

از نگاه ملل اسلامي، مهم ترين رويدادي كه سرنوشت منطقه و حتي نظام جهاني را متأثر خواهد كرد، بيداري اسلامي است كه نظام هاي ديكتاتوري و وابسته به غرب و استكبار جهاني و رژيم صهيونيستي را هدف قرار داده است. از اين منظر، رويكردهاي ضداستعماري و ضد صهيونيستي و ضدديكتاتوري بايد در اولويت و دستور كار اين نشست قرار مي گرفت. اين رويكرد نشان مي دهد كه در قبال سياست هاي غرب و صهيونيسم جهاني كه ...

پایگاه بصیرت:با دعوت پادشاه عربستان، نشست اضطراري سازمان همكاري هاي اسلامي در مكه در هفته گذشته با حضور 57 كشور اسلامي منعقد شد. دستور كار اين نشست كه علي القاعده بايد به بررسي مهم ترين چالش هاي جهان اسلام مبادرت ورزيده و راهكارهاي همسو با منافع ملل اسلامي را پايه ريزي كند، با ماهيت ديگري مهندسي شده بود. تحولات منطقه آنچنان با سرعت به پيش مي رود كه رفتارهاي دوگانه از سوي بازيگران رسمي را كه سال ها در نقاب فريب به ايفاي نقش مشغول بودند، به خوبي به نمايش گذاشته است.

از نگاه ملل اسلامي، مهم ترين رويدادي كه سرنوشت منطقه و حتي نظام جهاني را متأثر خواهد كرد، بيداري اسلامي است كه نظام هاي ديكتاتوري و وابسته به غرب و استكبار جهاني و رژيم صهيونيستي را هدف قرار داده است. از اين منظر، رويكردهاي ضداستعماري و ضد صهيونيستي و ضدديكتاتوري بايد در اولويت و دستور كار اين نشست قرار مي گرفت. اين رويكرد نشان مي دهد كه در قبال سياست هاي غرب و صهيونيسم جهاني كه به دنبال حفظ اركان نفوذ و منافع و سلطه خود در منطقه هستند، مي بايست تصميمات اساسي اتخاذ شود. اگر در چند دهه گذشته، همه اولويت غرب اين بوده تا رژيم صهيونيستي را بر فلسطين و قدس و اراده ملي كشورهاي منطقه مسلط كند، سازمان همكاري هاي اسلامي مي بايست، اولويت مقابله با صهيونيسم را در صدر اهتمام و تصميمات مهم خود قرار دهند. اگر سياست تجزيه و فتنه سياسي و مذهبي و تحكيم ديكتاتورها، ابزار استعماري بوده اند، پس مي بايست رويكرد اتحاد اسلامي و فشار به نظام هاي عصر حجري و ديكتاتوري مانند بحرين، قطر و عربستان، در دستور كار باشد، اما برخلاف آنچه انتظار مي رفت تا به شكل طبيعي در دستور كار سازمان همكاري هاي اسلامي باشد، چنين موضوعات مهمي در دستور كار قرار نگرفت و مسئله فلسطين نيز به اولويت هاي آخر و درحد تزيين بيانيه هاي پاياني تبديل شد و هيچ گونه اقدام موثر عليه صهيونيست ها نيز اتخاذ نشد. اين در حالي است كه صهيونيست ها از طريق زمينه سازي هاي حقوقي و تبليغاتي و مشغول بودن جهان اسلام در طرح هاي استعماري، به سياست يهودي سازي مناطق قدس و كرانه باختري سرعت بخشيده اند و در مسجدالاقصي رژه نظامي برگزار مي كنند و چنين زمزمه مي كنند كه تسلط آنها بر قدس و كرانه باختري، اشغالگرانه نيست و جالب تر اينكه در مقابل اين موضوع حياتي در حوزه سياسي جهان اسلام، موضوع سوريه كه در اولويت هاي آمريكا، غرب و رژيم صهيونيستي است، برجسته شده و عضويت اين كشور به حالت تعليق قرار مي گيرد و تلاش ارتش سوريه براي مقابله با تروريست ها، تقبيح مي شود، اين در حالي است كه حضور گروهك هاي تروريستي و اقدامات وحشيانه آنها در اعدام حتي كودكان و افراد بي دفاع و قطعه قطعه كردن مردم در رفتارهاي طائفه اي و مذهبي وهابي گرايانه و القاعده اي در سوريه بر كسي پوشيده نيست. در حالي از سوي قطر و عربستان و تركيه، براي مردم سوريه و دموكراسي و ضرورت سقوط بشار اسد سينه چاكي مي شود كه حتي حاميان غربي هم از نظام هاي رسوا و ديكتاتوري در بحرين و قطر و عربستان شرمنده اند.

اساساً از ابتداي به قدرت رسيدن بوش پسر، اين ديكتاتوري هاي وابسته، هرگونه تظاهرات عليه صهيونيست ها را ممنوع كرده اند و حكومت بحرين در جمعه گذشته، يك جوان 16 ساله را كه در تظاهرات روز قدس شركت كرده بود با گلوله مستقيم به سر وي به شهادت رساندند. اين رژيم هاي ديكتاتوري هيچ گاه در مقابل اقدامات وحشي گرايانه صهيونيست ها، چه در اتحاديه عرب و چه در سازمان همكاري هاي اسلامي و يا سازمان ملل و شوراي امنيت خواستار اقدام عملي و جدي عليه صهيونيست ها نبوده اند، ولي اكنون خود را با تمام توان در پروژه آمريكايي- صهيونيستي در مقابل مردم و نظام سوريه قرار داده اند و بنا به گزارش هاي ميداني، ده ها هزار تروريست غيرسوريه اي را مسلح كرده و به سوريه وارد كرده اند تا در جنگ نيابتي از سوي آمريكا و صهيونيست ها، از خسارت بيشتر آنها در تحولات منطقه جلوگيري كنند. حادثه تأمل برانگيز ديگر در نشست مكه، ايجاد مركز تقريب مذاهب بود كه دبيرخانه خود را در رياض قرار داد، حال آنكه وهابيت وابسته به صهيونيسم، بناي خود را بر تكفير ديگر مذاهب اسلامي قرار داده اند! اين تصميم در نشست مكه، آثار خطرناكي به دنبال خواهد داشت. نكته ديگر آنكه، پرداختن به موضوعاتي مانند كشتار مسلمانان مظلوم ميانمار نيز از تزيين بيانيه مكه فراتر نرفت.

نشست مكه در حالي به شكل اضطراري تشكيل مي شد كه پروژه غرب و ارتجاع در سوريه با بن بست روبه رو است و خسارت هاي گسترده اي به گروهك هاي تروريستي آنها وارد شده و شكست برنامه طراحي شده در حلب براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع و يا اتصال سرزميني براي حمايت از تروريست ها، آشكارتر مي شود. مصوبات نشست مكه، تلاشي جديد براي تغيير اولويت هاي واقعي براي كشورهاي اسلامي بود كه با پيروي از استاندارد دوگانه، موجبات افشاي پادشاهي هاي وابسته به غرب و انزواي آنها را فراهم خواهد كرد.

نشست مكه، فريب اولويت هاي اسلامي/حسين اميدى /بصيرت/91/05/31

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 13 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .