کشوری که دیگر محبوب مسلمانان نیست

میزان محبوبیت رهبران حزب عدالت و توسعه که در راس هرم قدرت در ترکیه ایستاده اند در منطقه کاهش فاحشی یافته استآیا ترکیه همچنان در خاورمیانه محبوب است؟ آیا رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور از حزب عدالت و توسعه همچنان الگویی برای رهبران کشورهای عربی به حساب می آید. نتیجه تازه ترین نظرسنجی ها که در روزنامه الحریت به چاپ رسید از کاهش محبوبیت ترک ها در میان کشورهای اسلامی خبر می دهد. بر اساس این گزارش هنوز هم اکثریت در خاورمیانه نگاهی مثبت به ترکیه دارند. اما تعداد کسانی که این کشور را الگویی برای خود می دانستند، کاهش فاحشی یافته است. 69 درصد از ساکنان خاورمیانه نگاه مثبتی به ترک ها دارند. این رقم در سال 2011 78 درصد بود. کاهشی 9 درصدی که خبر چندان خوشحال کننده ای برای حزب عدالت و توسعه ایستاده در راس هرم قدرت در ترکیه نیست. در این نظرسنجی که در 16 کشور انجام شد، 2800 نفر شرکت کرده اند. در کل ، 66 درصد گمان می کنند که ترکیه در برقراری صلح در منطقه خاورمیانه نقش مثبتی بازی می کند و البته خواهان افزایش این نقش هم هستند. البته این رقم در سوریه به 39 درصد کاهش یافته است.
رئیس کمیته برگزار کننده این نظرسنجی در این خصوص می گوید: بسیاری از شرکت کنندگان، ترکیه را قوی ترین قدرت سیاسی در منطقه می دانند، عنوان قدرت اقتصادی برتر را به عربستان می دهند و ایران را قدرت نظامی اول در خاورمیانه ملتهب. 42 درصد از شرکت کنندگان اعتقاد دارند که ترکیه نقش مثبتی در بهار عربی بازی کرده است . این رقم در سال 2011 میلادی، 56 درصد بوده است. 28 درصد گمان می کنند که ترکیه سیاست مبتنی بر فرقه گرایی را پیشه راه خود کرده است. این رقم در عراق 62 درصد ، در ایران 55 درصد ، در سوریه 53 دصرد و در عربستان به 37 درصد رسیده است.
ترکیه تنها سوژه این نظرسنجی نبوده است. نگاه مردم منطقه به بهارعربی نیز از اصلی ترین پرسش های مطرح شده بوده است. در سال 2011، 60 درصد از مردم گمان می کردند که تحولات جهان عرب بر منطقه تاثیرمثبت گذاشته است. این در حالی است که این رقم در سال 2012 میلادی به 47 درصد کاهش یافته است. اما در خصوص بشار اسد، تنها 28 درصد خروج وی از حاکمیت سوریه را پیش بینی می کنند. 32 درصد هم اعتقاد دارند که آینده سوریه با ثبات سیاسی خواهد بود. 46 درصد رژیم صهیونیستی را اصلی ترین تهدید برای خود می دانند. 21 درصد این عنوان را به امریکایی ها می دهند.

خبرآنلاين

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .