یک سوم جمعیت عربستان فقیرند

روزنامه السفیر لبنان دوم نوامبر در مقاله ای به قلم «احمد دوهمان» با عنوان «فقر در سرزمین پادشاهی طلا» نوشت:برای عربستان سعودی اذعان بر وجود فقر در جامعه اش آسان نیست.سومین کشور ثروتمند جهان که برای ثروت حاصل از منابع طبیعی اش شناخته شده و خزانه خود را با پول پر می کند، انتظار هم نمی رود که به سادگی فقر در حال رشد جامعه اش را بپذیرد.

تصویر کلیشه ای از عربستان آنها را در نزدیکی فقر قرار نمی دهد؛ بلکه آنها را به صورت افراد ثروتمندی نشان می دهد که پول هایشان را برای تمایلات خود در مصرف کالاهای غیرضروری هدر می دهند.کسی نمی تواند یک شهروند عربستانی فقیر را تصور کند که در یک خانه محقر زندگی می کند و سه چهارم درآمد خود را صرف تامین نیازهای اولیه از جمله آب و غذا می کند.

عربستان سعودی کشور نسبتا پایداری از لحاظ مالی است که کمک های زیادی به کشورهای اطراف می کند.این کشور همچنین از صندوق های توسعه جهانی حمایت می کند و درهایش به روی میلیون ها کارگر خارجی باز است. پس سوال اینجاست که چگونه عربستان می تواند مردم خود را بی بضاعت در خانه نگه دارد؟

*اذعان به حضور شهروندان فقیر در عربستان

زمان زیادی طول می کشد تا پادشاهی عربستان به پذیرش حضور شهروندان فقیر تن در دهند. شاید آزاد بودن ورود به دنیای مجازی و سایت های شبکه اجتماعی این واقعیت را به ذهن مقامات و مردم این کشور کشانده است.بسیاری از فیلم های کوتاه و تصاویر نمونه هایی از فقر را در معرض دید دولت و شهروندان عربستان قرار می دهد. این فیلم ها رنج و درد مردمی را به تصویر می کشد که زیر خط فقر زندگی می کنند و مردانی را نشان می دهد از جزئیات پر از بدبختی زندگی کم درآمد خود که در مواردی حتی از 50 دلار در ماه تجاوز نمی کند، صحبت می کنند.

یک عربستانی در مورد چگونگی حمایت از خانواده اش که هشت مرد متاهل و بیکار را شامل می شود، صحبت می کند؛ در حالی که دیگری از اخراج خودسرانه اش حرف می زند و درخواستش را در سایت یوتیوب به پادشاه عربستان ارسال کرده است.

اشتباه کجای کار بود و چه چیزی باعث شد وضعیت نظام پادشاهی تا این حد رو به وخامت بگذارد؟

* هیچکس به این واقعیت اذعان ندارد که بحران فقر در عربستان به سرعت رشد می‌کند

نبود ارقام و آمار دقیق برای مدت طولانی ،مسائه فقر را در عربستان سعودی بسیار قابل بحث کرد.هر کسی نظری در این خصوص داد و هیچ کس قادر به ارائه راه حلی برای حل ریشه ای این معضل نبود.هیچ کس به این واقعیت اذعان ندارد که بحران به سرعت رشد کرده و فقر کم کم بر محیط زیست سالم که پادشاهی این کشور در نظردارد برای مردم تضمین کند،اثر می گذارد.

*6 میلیون از 20 میلیون جمعیت تخمینی عربستان فقیر هستند

بر اساس آمار منتشر شده امسال،‌ سرویس های امنیت اجتماعی 800 هزار مورد را از خدمات خود بهره مند کرده اند. یکی از این موارد خانواده عربستانی است که متوسط جمعیت آن بین 6 تا 8 نفره است. وزارت امور اجتماعی بعدها اعلام کرد که خدماتش خانواده های تا سقف 15 نفر را شامل می شود. بنابراین بر اساس محاسبات داده های فوق،تعداد مردم فقیر عربستان سعودی بیش از 6 میلیون از 20 میلیون جمعیت تخمینی این کشور است. افزایش شمار ذینفعان خدمات امنیت اجتماعی نشان دهنده کاهش میزان طبقه متوسط جامعه و در نتیجه افزایش طبقه ضعیف است.

*ارتباط گسترش فقر در عربستان با سیاست حفاظتی فدرال آمریکا

اقتصاد عربستان از ارتباط با سیاست های حفاظتی فدرال ایالات متحده که در معرض معایب متعددی در ده سال گذشته بوده ،رنج می برد.

این پیوند منجر به تورم گسترده در اقتصاد مستعد عربستان و کاهش قدرت خرید ریال در این کشور شده است که این بر خلاف حمایت های ارائه شده از سوی دولت برای مواد و کالاهای اساسی است.

افزایش سریع قیمت کالاها با افزایش حقوق جور در نمی اید که همین مسئله باعث شده بسیاری از خانواده ها از هزینه های بالای زندگی رنج ببرند .

جامعه برای جلوگیری از افزایش هزینه های مواد غذایی با استفاده از روش تحریم با فشار به صاحبان شرکت ها و سران ثروتمند اقدام به مقابله با این وضعیت کرده است.مبارزات انتخاباتی اخیر خرید مرغ را پس از دو برابر شدن قیمت آن تحریم کرد .

*هزینه‌های بالای زندگی و بحران مسکن در عربستان

علاوه بر هزینه های بالا برای تامین نیازهای اساسی و اولیه،در دوره های اخیر شاهد بحران مسکن و افزایش اجاره ها بوده ایم.آمار نشان داده است که 80 درصد از سعودی ها در خانه های اجاره ای زندگی می کنند و داشتن خانه در این کشور به دلیل افزایش قیمت زمین و هزینه های ساخت و ساز که نرخ غیر قابل تصوری دارد به یک رویا تبدیل شده است.

این افزایش بیشتر شهروندان با درآمد حداقل دستمزد (که از 60 دلار در یک ماه تجاوز نمی کند) که این دستمزد برای خرید آب، غذا و مسکن در این خانواده های حداقل شش نفره خرج می شود ، را تحت فشار قرار می دهد.

بیکاری، که در سراسر جامعه عربستان گسترش یافته و به دلیل حضور نیروی کار خارجی باعث گرفتاری بخش بزرگی از شهروندان شده است ، منجر به بیشتر و بدتر شدن مسئله فقر می شود. مفهوم خانواده در عربستان سعودی باعث افزایش تعداد خانواده های گسترده شده ؛ به عبارت دیگر، بچه ها پس از ازدواج با خانواده های خود زندگی می کنند.

*استراتژی مقابله ای حکومت عربستان چیست؟

پادشاهی اقدام به تنظیم یک استراتژی برای مبارزه با فقر کرده است. به گفته وزیر امور اجتماعی، این طرح در حال حاضر برای درمان فساد و چهار علت اصلی آن در نظر گرفته شده است:

1. پیدا کردن یک راه حل برای بیکاری که عربستان سعودی را با بالاترین نرخ بیکاری در خاور میانه و جهان عرب در رتبه دوم پس از عراق قرار داده است.

2. پیدا کردن یک راه حل برای بحران مسکن و افزایش قیمت اجاره ها.

3. پیدا کردن یک راه حل برای مسئله حداقل دستمزد و افزایش هزینه های زندگی

4. تسریع اجرای پروژه های توسعه و پروژه های توسعه متوازن بین مناطق مختلف

تزریق پول به اقتصاد یک راه حل اساسی برای مسئله فقر نیست و فقط یک بی حس کننده موقت است که باعث وابستگی بیشتر افراد به کمک می شود.

راه حل بهتر این است که به جای تمرکز بر روی درمان سطحی بحران با توزیع مواد غذایی و تکیه بر کمک های خیریه ، به درمان ریشه های بحران بپردازیم.مثلا دولت می تواند کارت غذا به نیازمندان ارائه دهد که این کارت امکان خرید مواد غذایی با قیمت مناسب در مراکز خرید را برای انها فراهم می کند.

جازان فقیرترین شهر در عربستان سعودی است. این شهر در جنوب عربستان قرار دارد و تعداد خانواده هایی که از فقر شدید رنج می برند تا 19،700 خانوار می رسد. القاسم منطقه ای است که حداقل میزان فقر در عربستان را دارد. با توجه به استراتژی ملی مبارزه با فقر "34٪ خانواده ها در جازان زیر خط فقر زندگی می کنند." نجران در جنوب عربستان سعودی دومین شهر فقیر منطقه با میزان24.53٪ خانواده زیر خط فقر است، و پس از آن آل مدینه، منطقه واقع در غرب این کشور، با 24.07٪، و ناحیه واقع در مرز شمالی آن با 23 درصد سومین رتبه را دارد.
فارس

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .