امام خميني از نگاه انديشمندان خارجي

110110.jpgنلسون ماندلا:امام خمینى(ره) رهبرى منحصر به فرد بود/رئيس جوامع اسلامي اسپانيا:امام خميني سبب حيات دوباره اسلام شد.رئيس فدارسيون جوامع اسلامي اسپانيا با ستايش از شخصيت امام خميني،از ايشان به عنوان عامل حيات دوباره اسلام در قرن حاضر ياد كرد.

دكتر «فرانسيسكو اسكودرو بداته‏»، رئيس فدراسيون جوامع اسلامي اسپانيا، در گفت و گو با ايرنا در مادريد گفت: چهره حيات بخش امام خميني در جهان اسلام امري غير قابل اغماض مي‏باشد و ايشان يكي از بزرگترين شخصيتهاي قرن حاضر محسوب مي‏شوند.
وي افزود: انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني سبب بروز تحولات و دگرگونيهاي عظيم در جهان اسلام شد و وي چهره جديدي از اسلام را ارائه كرد.
دكتر «بداته‏» يادآور شد: انقلاب ايران درس مبارزه عليه بي عدالتي و مقابله با حكومتهاي ديكتاتوري و غير انساني را آموخت.
رئيس فدراسيون جوامع اسلامي اسپانيا با اشاره به اينكه امام خميني با اتكاي به سلاح ايمان به خداوند يكتا در مبارزه با رژيم پرقدرت شاه در ايران، انقلاب اسلامي را به پيروزي رساند، گفت: زندگي ايشان الگوي مناسبي براي همه مسلمانان است.
دكتر «بداته‏» مي‏افزايد: دشمنان اسلام و مسلمانان با استفاده از رسانه‏هاي ارتباطي و تبليغاتي بر پيكر مسلمانان ضربه مي‏زنند و با انتشار اخبار نادرست و كذب و با بهره‏گيري از حربه‏هاي نظامي و اقتصادي، كشورهاي اسلامي و مسلمانان را مورد حمله قرار مي‏دهند.
وي گفت: جهان اسلام در كنار سلاح ايمان، نيازمند سرمايه‏گذاري براي ايجاد يك تشكل خبري و تبليغاتي متحد است.
رئيس فدارسيون جوامع اسلامي اسپانيا فقدان اتحاد و همبستگي ميان كشورهاي اسلامي و مسلمانان را عمده‏ترين عامل جدايي دانست و افزود: دنياي اسلام به اتحاد سياسي و اقتصادي نيز نيازمند مي‏باشد.
دكتر «فرانسيسكو اسكودرو بداته‏» در ميان مسلمانان اسپانيا به نام «عبدالسلام منصور» شناخته مي‏شود.
در حال حاضر بين 450 تا 500 هزار مسلمان در اسپانيا زندگي مي‏كنند و 300 مسجد و يكصد مجمع اسلامي ثبت‏شده در وزارت دادگستري در اين كشور وجود دارد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي ، 5/7/78
رئيس جامعه مسلمانان اسپانيا:
امام خميني عامل بيداري مسلمانان بودرئيس جامعه مسلمانان اسپانيا با تجليل از شخصيت‏حضرت امام خميني، از ايشان به عنوان عامل بيداري مسلمانان در جهان اسلام ياد كرد.
«رياج تاتاري‏» در گفت و گو با ايرنا در مادريد افزود: امام خميني كه شخصيتي ممتاز و برجسته در جهان اسلام شناخته مي‏شود، موفق شد يك انقلاب مهم اسلامي را در ايران به پيروزي برساند.
وي گفت: پيروزي انقلاب اسلامي در ايران يك حركت‏بسيار مهم و با اهميت‏براي جهان اسلام به حساب مي‏آيد و سبب افتخار مسلمانان است.
رئيس جامعه مسلمانان اسپانيا با تمجيد از مواضع و سياستهاي رئيس جمهوري اسلامي ايران در قبال مسائل جهان گفت: تداوم اين اقدامات براي آينده ايران و جهان اسلام بسيار ارزنده و مفيد خواهد بود.
وي عدم همبستگي و اتحاد ميان مسلمانان را يكي از عمده‏ترين مشكلات در دنياي كنوني اسلام ذكر كرد و افزود: جهان اسلام و مسلمانان در حال گذراندن يك دوره بسيار حساس و دشوار مي‏باشند و نيازمند حركت‏به سوي اتحاد و انسجام هستند.
وي سازماندهي تبليغات براي مقابله با توطئه‏هاي دشمنان اسلام را در جهان اسلام ضروري خواند و خواستار بهره‏گيري سودمند از اين ابزار جهت موفقيت مسلمانان شد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي،6/7/78.
يك شخصيت عراقي: نام امام خميني با بيداري اسلامي درهم آميخته است‏دبيركل اتحاديه اسلامي تركمنهاي عراق از نقش امام خميني (ره) در بيداري مسلمانان جهان ستايش كرد.
عباس البياتي درمصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: نام بنيانگذار جمهوري اسلامي با بيداري اسلامي درهم آميخته، به طوري كه نام هر يك از آنها مكمل ديگري شده است.
وي با اشاره به خواست جوامع اسلامي براي پيشرفت و تحول گفت: بعضي از اين جوامع در اين زمينه از روشهاي غربي الگو گرفتند كه با ارزشهاي اسلامي مغايرت داشت، اما امام خميني الگويي را بوجود آورد كه توانست ارزشهاي اسلامي را با دستاوردهاي عصر كنوني سازگار سازد.
البياتي با اشاره به اينكه علي رغم گذشت دو دهه از انقلاب اسلامي، هنوز ابعاد مختلف زندگي امام خميني ناشناخته باقي مانده است، گفت: زندگي امام خميني كتابي است كه صفحات كمي از آن ورق خورده است.
وي تاكيد كرد: اين كتاب براي فراگيري اصول انقلاب و ارزشهاي والاي انساني بايد همواره در اختيار مردم جهان و نسلهاي آينده باشد.
وي با اشاره به حمايت همه جانبه امام خميني از مستضعفان جهان، بويژه آرمان فلسطين گفت: امام راحل چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامي، همواره از آرمان فلسطين حمايت مي‏كرد.
وي تاكيد كرد: آرمان فلسطين از اصول ثابت انقلاب اسلامي است و مردم فلسطين نيز جمهوري اسلامي ايران را پشتيباني قوي براي خود مي‏دانند.
البياتي تاكيد كرد: مردم فلسطين به دليل حمايت جمهوري اسلامي ايران، همچنان به مبارزه خود عليه صهيونيستهاي اشغالگر ادامه مي‏دهند و فرزندان امام خميني در جنوب لبنان همچنان صهيونيستها و مزدوران آنان را تعقيب مي‏كنند و اين منطقه را به جهنمي براي آنان تبديل كرده‏اند.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 10/7/78
مفتي سارايوو:
امام خميني مسلمانان جهان را به هويت اصلي‏شان بازگرداندمفتي شهر سارايوو، مركز بوسني هرزگوين، گفت: امام خميني (ره) توانست‏با انقلاب اسلامي در ايران مسلمانان جهان را به اسلام و هويت اصلي شان بازگرداند.
«حسين افندي اسمائيچ‏» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در سارايوو با بيان اين مطلب افزود: انقلاب اسلامي ايران در زماني به رهبري امام خميني (ره) شكل گرفت كه مسلمانان در اقصي نقاط دنيا، با غفلت، از اسلام فاصله گرفته بودند و اين انقلاب آنان را بيدار كرد.
مفتي سارايوو گفت: آنچه امام خميني (ره) در ايران انجام داد، در قرن فعلي بي‏نظير بود و اين كار بزرگ مي‏تواند پيام و سرمشقي براي كساني باشد كه خواستار دين اسلام هستند.
وي در پايان با اشاره به اينكه دشمنان مي‏كوشند با رواج فرهنگ مبتذل خود، مسلمانان را از اسلام دور كنند، گفت: اسلام بهترين راه حل مسائل دنياي امروز و فرداست، زيرا ديني است كه به همه نيازهاي جامعه بشري پاسخ گفته است.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 5/7/78
يك مقام فلسطيني:
امام خميني كرامت و عزت را به مسلمانان بازگرداند.
احمد جبرئيل، دبير كل جبهه خلق براي آزادي فلسطين، فرماندهي كل، گفت: امام خميني (ره) با انقلاب اسلامي خود، روحيه انقلابي را به اسلام و عزت و كرامت را به مسلمانان بازگرداند.
جبرئيل در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: بنيانگذار جمهوري اسلامي، اسلام را از انزوا نجات داد. ديدگاه مرتجعانه نسبت‏به اين دين مبين را كه دشمنان در طول صدها سال ارائه كرده بودند، از ميان برد و مقوله دين افيون ملتها را منسوخ كرد و اسلام را در سطح بين المللي به عنوان يك نياز انساني در زمينه‏هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، مادي و معنوي، مطرح كرد.
وي تاكيد كرد: امام خميني (ره) توانست جهان اسلام را از خواب بيدار كرده، به مسلمانان حيات جديدي ببخشد.
وي افزود: امام راحل ثابت كرد كه اسلام قادر است ملتهاي مستضعف و محروم را آزاد كرده، آنان را در برابر كشورهاي استكباري و طغيانگر به حركت درآورد.
احمد جبرئيل تصريح كرد، امام خميني نشان داد كه اسلام در دوران كنوني يك عنصر اصلي در تحرك و مقابله مردمي با حكومتهاي ستمگر و فاسد است.
وي افزود: مسلمانان با الهام از انقلاب اسلامي و براي احقاق حق خود، در مناطق مختلف جهان، عليه حكومتهاي ستمگر شوريدند.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 12/7/78
مفتي قزاقستان:
امام خميني به همه جهانيان تعلق داشت‏مفتي ديني قزاقستان با تجليل از شخصيت والاي امام خميني (ره) گفت: ايشان نه به ايران و دنياي اسلام، بلكه به كليه جهان تعلق داشت.
«ردبيك قاژي نيسان باي اولي‏» در گفت و گويي با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي با اشاره به فقدان امام خميني (ره) اظهار داشت: وقتي عالمي مي‏ميرد، در واقع جهاني مرده است.
وي افزود: من آثاري از امام خميني (ره) رامطالعه و آن را بسيار بالا ارزيابي كرده‏ام. به همين دليل هم در كتاب خودم با نام «ان الدين عندالله اسلام‏»، بارها به فرمايشات ايشان استناد كرده‏ام.
مفتي قزاقستان، امام خميني (ره) را يك چهره برجسته ديني و سياسي جهان دانست و گفت: دنيا به نيك از وي ياد كرده و خواهد كرد; زيرا او را نه تنها دنياي اسلام، بلكه تمام جهان مي‏شناسند. من نيز به عنوان يك انسان و روحاني ديني براي او ارزش و احترام فوق العاده قائلم.
وي يادآور شد: مؤمنان مانند قطعات يك ساختمان هستند كه همديگر را نگه مي‏دارند و امام خميني يك چهره برجسته سياسي مذهبي تاريخ بود كه براي وحدت مسلمانان بسيار كوشيد.
مفتي قزاقستان يادآور شد، دنيا امام خميني (ره) را مي‏شناسند و پيام وي به گورباچف كه فرمود كمونيست را بايد در موزه ديد، همچنان در گوشها طنين انداز است. او مبارزه با دين را شكست‏خورده دانست و اكنون نظاره‏گر عمق پيام او هستيم.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي،7/7/78
يك انديشمند تاجيك:
امام خميني معادلات رايج غرب را درهم ريخت‏يك انديشمند مسلمان تاجيكي گفت: امام خميني (ره) روش نويني در نگرش به پديده‏هاي جهان مطرح كرد.
دكتر محمد تاجيك گفت: قبل از انقلاب اسلامي رويكرد انديشمندان ما براي تعريف كلمات ظريفي همچون آزادي، اخلاق و ورود به عرصه سياست، به سوي مكاتب فكري سوسياليسم و ليبراليسم سوق مي‏كرد.
دكتر تاجيك افزود: امام خميني (س) معادلات رايج غربي را بر هم ريخت و با استفاده از كلمات رقيق و لطيف منحصر به فرد، واژه‏هاي دور از ذهن را تعريف كرد و براي بيان ايده‏ها، آرزوها و حرفهاي ملتش، از فرهنگ ويژه خويش استفاده كرد.
اين انديشمند تاكيد كرد: امام با تعريف جديد از مقوله قدرت و تكيه بر چهره اخلاقي آن، موفق شد نيروهاي مردمي را جذب كند و با اين تعريف جديد، حكومت پهلوي را زير سؤال ببرد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 18/7/78
يك نويسنده روس:
امام خميني همواره بر پيوند انسان و خدا تاكيد مي‏كرددبير فدارسيون روسيه گفت: امام خميني (ره) برخلاف رهبران سياسي قرن حاضر كه هر يك داراي استعدادي خاص در يكي از زمينه‏هاي اقتصادي، سياسي، علمي، فرهنگي، ديني يا حقوقي بودند، توانايي سازماندهي امور در همه حوزه‏ها را داشت.
پروفسور «ميخاييل لمشف‏» افزود: امام خميني (ره) سياست را بخش لاينفك دين مي‏دانست و با اراده ديني و الهي عليه ستمگران بپاخاست.
وي گفت: امام راحل در تمامي سطوح حيات اجتماعي و سياسي جامعه، اسلام را به عنوان عامل تعيين كننده در تحولات انقلابي و حمايت كننده ارزشهاي انساني مطرح كرد.
وي بااشاره به اينكه امام كوشش فراواني داشت تا از مدلهاي بيگانه دوري گزيند، افزود: امام همواره بر پيوند گسست ناپذير انسان و خدا تاكيد مي‏ورزيد. او جوانان را به عنوان منبع انرژي عقل و احساسات به اسلام راستين پيوند داد و آنان را از انحراف نجات بخشيد.
«ميخاييل لمشف‏» گفت: از بعد بين‏المللي، انديشه امام سراسر جهان اسلام را در برگرفت و با امريكا و اسرائيل به عنوان معضلات گريبانگير جهان اسلام به مبارزه برخاست و ثابت كرد كه انقلاب اسلامي با انقلابهاي مادي روسيه و فرانسه متفاوت است.
وي تاكيد كرد: امام خميني (ره) با پيروي از تعاليم و ارزشهاي جاودانه اسلامي، برابري تمام انسانها را بدون وابستگي به موقعيت اجتماعي‏شان در نظر گرفت و صلح و برابري و رفاه مردم را هدف خود ساخت.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 18/7/18
مفتي كرواسي:
امام خميني بزرگترين اصلاح‏گر قرن بودمفتي كرواسي از امام خميني (ره) به عنوان بزرگترين اصلاح‏گر قرن اخير در جهان اسلام و حتي جوامع آزاديخواه ياد كرد.
«شفكو عمر بشيچ‏» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در سارايوو گفت: امام خميني (ره) در دنياي اسلام و در كل جهان از احترام والايي برخوردار هستند و انديشه و تفكر ايشان، نه تنها باعث‏بيداري پيروان دين اسلام شد، بلكه پيروان ساير اديان را به تفكر در مورد نقش ارزنده دين در جامعه واداشت.
وي افزود: انقلاب امام خميني (ره) در زماني از تاريخ به وقوع پيوست كه تفكر عدم كارايي دين در جامعه حاكم بود، اما انقلاب اسلامي ايران خط بطلان بر آن كشيد و كارآمدتر از گذشته مي‏شود.
مفتي كرواسي در پايان اظهار داشت: با گذشت چند سال از رحلت امام خميني(ره)، ما شاهد هستيم كه افكار و انديشه‏هاي ايشان در جهان طرفداران فراواني دارد و بايد همه اديان الهي، قدردان بزرگترين اصلاح‏گر قرن بيستم، يعني امام خميني (ره) باشند.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 11/7/78
مفتي اعظم مسلمانان روسيه: انديشه‏هاي امام خميني بزرگترين تحول را در جهان اسلام بوجود آورد.
راويل عين الدين، مفتي اعظم مسلمانان روسيه و امام جمعه مسكو گفت: تفكرات و انديشه‏هاي امام خميني (ره) بزرگترين تحول را در جهان اسلام بوجود آورده است. امام با افكار و انديشه‏هاي خود به ما هشدار داد كه هر نظامي بدون اتكا به معنويت، محكوم به فنا است.
راويل عين الدين در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي، از امام خميني‏«ره‏» با عنوان فقيهي بزرگ ياد كرد كه تمام زندگي خود را وقف عظمت و اعتلاي اسلام كرد.
به گفته امام جمعه مسكو، نام، آثار و افكار امام براي مسلمانان جهان و از جمله مسلمانان روسيه الهام بخش بوده و همچنان در طول تاريخ راهگشاي مسلمانان خواهد بود. وي با تاكيد بر تدوين آثار امام گفت: هر قدر از آثار ايشان منتشر شود، باز هم نمي‏توانند ترجمان خدمت آن فقيه بزرگ به عالم اسلام و مسلمانان جهان باشد.
مفتي اعظم روسيه، امام خميني «ره‏» را منادي آزادي و رهايي مسلمانان از قيد استكبار دانست كه تمام مسلمانان را در مسير اسلام واقعي رهنمون گرديد.
وي گفت: با قيام امام، بتهاي استكبار و غرب‏گرايي كه امنيت اجتماعي و اقتصادي ملتها را از بين مي‏برد و فساد را تبليغ مي‏كند، شكسته شد.
راويل عين الدين پيام امام به ميخائل گورباچف، آخرين رئيس جمهوري شوروي را توصيه و تذكراتي پيامبر گونه ناميد كه در آن، به روشني، همه مسائل پيش بيني و راه حل آن ارائه شده بود.
به گفته راويل عين الدين، امام در اين پيام خود، در مورد افتادن در دوزخ سرمايه‏داري و غرب‏گرايي پس از خروج از برزخ كمونيسم نيز هشدار داد.
وي گفت: مسلمانان روسيه هميشه نام امام خميني‏«ره‏» و آثار و انديشه‏هاي آن مرد بزرگ تاريخ را گرامي مي‏دارند، زيرا معتقدند كه اين افكار و انديشه‏ها، احياي اسلام را در پي داشت و ارزشهاي عالي اسلامي را رونق بخشيد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 11/7/78
امام جماعت‏بزرگترين مسجد مادريد:
امام خميني هدايت كننده و روشنگر جامعه بودامام جماعت‏بزرگترين مسجد مسلمانان در مادريد، پايتخت اسپانيا، تلاشها و مجاهدتهاي امام خميني (ره) را براي سربلندي اسلام و عزت مسلمان در جهان ستود.
«شيخ منيرالمصري‏»، امام جماعت مسجد مادريد، به خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در اين شهر گفت: امام خميني شخصيتي نادر در دنياي اسلام است كه از توانمندي و قابليتهاي فراواني براي هدايت و روشنگري برخوردار بوده است.
وي افزود: امام خميني(ره) توانست احساسات مذهبي و اعتقادي را گسترش و تقويت‏بخشد و اقدامات و تلاشهاي ايشان، ثابت كرد كه تنها همين عامل مي‏تواند در افراد تغيير بوجود آورد.
خطيب بزرگترين مسجد مسلمانان در مادريد با تمجيد از سياستهاي دولت ايران گفت: موقعيت فعلي ايران در صحنه‏هاي بين‏المللي از استحكام بيشتري برخوردار شده است و موضع اين كشور در قبال بحرانهاي مختلف در نقاط مختلف جهان قابل تحسين است.
شيخ منيرالمصري با اشاره به اينكه تفرقه و فقدان اتحاد باعث جدايي مسلمانان و كشورهاي اسلامي مي‏شود، گفت: پرهيز از اختلافات و تقويت همبستگي، ابزاري مهم براي رسيدن به هدف مشترك مي‏باشد و دنياي اسلام در مقطع كنوني براي مقابله با دشمنان، به يگانگي و اتحاد نيازمند است.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 4/7/78
حماس: امام خميني به ملتهاي مسلمان اعتماد به نفس دادجنبش مقاومت اسلامي فلسطين «حماس‏» از شخصيت امام خميني و نقش بزرگ و برجسته معظم له در بيداري مسلمانان جهان ستايش كرد.
عمادالعلمي، عضو دفتر سياسي و نماينده جنبش حماس در سوريه، در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل توانست‏به ملتهاي عرب و اسلامي اعتماد به نفس بدهد.
عمادالعلمي تصريح كرد، به بركت پيروزي انقلاب اسلامي ايران، روحيه انقلابي در ميان مسلمانان همچنان پابرجاست و علي‏رغم مدت طولاني كه از پيروزي انقلاب اسلامي مي‏گذارد، اين روحيه در ميان امت رسوخ پيدا كرده است.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 12/7/78
يك اديب آذربايجاني:
امام خميني برترين شخصيت قرن بيستم ميلادي است‏«اسرافيل اسرافيل اف‏»، رئيس موزه ادبيات نظامي گنجوي جمهوري آذربايجان، گفت: امام خميني (ره) برترين شخصيت در ميان شخصيتهاي جهاني در قرن بيستم ميلادي بود.
اين اديب آذربايجاني به خبرگزاري جمهوري اسلامي در باكو گفت: امام خميني به عنوان يك شخصيت‏برجسته جهاني نه تنها براي جمهوري اسلامي ايران، بلكه براي جهان و جهانيان مطرح بوده است.
«اسرافيل اف‏» همچنين اظهار داشت: در حالي كه انقلاب اسلامي ايران بيستمين بهار عمر خود را سپري مي‏كند، اما ايده‏ها و اهداف بنيانگذار جمهوري اسلامي در تمام زواياي اين انقلاب به وضوح قابل مشاهده و درك است.
رئيس موزه ادبيات نظامي گنجوي جمهوري آذربايجان افزود: بدون شك، بنيانگذار انقلاب اسلامي با حركت توفنده خود يك حادثه تاريخي و بسيار بزرگ را براي قرن بيستم رقم زد و اين انقلاب اكنون فراتر از مرزهاي ايران به عاملي در جهت‏به حركت در آوردن نهضتهاي آزادي بخش تبديل شده است.
وي افزود: اگر به تحولات اخير در منطقه و از جمله به قفقاز توجه گردد، متوجه اثرات انقلاب اسلامي خواهيم شد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 4/7/78
يك انديشمند آذربايجاني: امام خميني دانشمندي منحصر به فرد بودرئيس مركز تحقيقات اسلامي جمهوري آذربايجان از امام خميني (ره) به عنوان نظريه‏پرداز و دانشمندي منحصر به فرد در جهان ياد كرد.
پروفسور «رفيق علي اف‏» به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: امام خميني (ره) با رهبري حكيمانه خود و با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، برخلاف ادعاي برخي مدعياني كه دين را عاملي مخرب قلمداد مي‏كردند، نشان داد كه اسلام يك دين سازنده و يك ايدئولوژي مبلغ ارزشهاي اخلاقي، صلح و عدالت است.
رئيس مركز تحقيقات اسلامي جمهوري آذربايجان گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و استقرار نظام جمهوري اسلامي در اين كشور، كشورهاي همسايه و از جمله جمهوري آذربايجان، قفقاز شمالي و آسياي ميانه نيز از بركات اين انقلاب بهره‏مند شدند.
وي افزود: انقلاب اسلامي بزودي اثرات خود را در ميان كشورهاي جهان نشان داد و شرايط مساعدي را براي بيداري ملتها فراهم ساخت.
پروفسور «رفيق علي اف‏» گفت: امام خميني(ره) يكي از شخصيتهاي بزرگ جهان اسلام در 200 سال اخير است كه به عنوان انديشمند، سياستمدار، عالم و نظريه‏پرداز بزرگ، برنامه انقلاب اسلامي را آماده و آن را با خروش ملت ايران جايگزين نظام شاهنشاهي در اين كشور كرد.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 12/7/78
نلسون ماندلا:
امام خميني(ره) رهبري منحصر به فرد بودنلسون ماندلا از هجرت امام خميني (ره) از پاريس به تهران، به عنوان واقعه‏اي بزرگ ياد كرد و گفت: رهبري منحصر به فرد امام بود كه توانست‏با دست‏خالي، انقلاب اسلامي ايران را به پيروزي برساند.
رئيس جمهوري سابق آفريقاي جنوبي ضمن تمجيد از شخصيت استثنايي امام خميني تاكيد نمود. «من با دقت آن روزهاي حساس را دنبال مي‏كردم‏».
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي،6/7/78
يك شخصيت فلسطيني:
امام خميني به جهان اسلام هويت تازه‏اي بخشيدحسن الباش، انديشمند معروف فلسطيني و عضو برجسته جنبش جهاد اسلامي فلسطين، گفت: امام خميني(ره) با انقلاب خود ثابت كرد كه اسلام يك قدرت حقيقي است كه توانست‏به مسلمانان عزت بخشد.
حسن الباش در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: جهان اسلام قبل از سال‏1979 از فقدان هويت رنج مي‏برد، اما امام خميني با انقلاب خود توانست تغييرات بزرگي را در مردم و هويت و شخصيت آنان ايجاد كند، به طوري كه مسلمانان هم اكنون با افتخار به مسلمان بودن خود مي‏بالند.
وي تصريح كرد، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، ملتهاي زيادي، از جمله مردم فلسطين، الجزاير، كشورهاي آسياي ميانه و جنوب شرق آسيا، تحت تاثير انديشه‏هاي امام خميني قرار گرفتند.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 10/7/78
يك مقام مالزي:
امام خميني مروج اخلاق و معنويت در دنياي ماديگراي معاصر بوددكتر «چاندرا مظفر»، معاون حزب عدالت ملي مالزي گفت: امام خميني در جامعه‏اي كه مادي‏گرايي بخشي جدا نشدني از آن بود، چهره ارزشهاي معنوي و اخلاقي را نمايان ساخت.
اين استاد دانشگاه و سياستمدار فعال مالزي افزود: از امام خميني به عنوان بزرگترين رهبر قرن بيستم ياد خواهد شد; زيرا وي نخستين رهبري بود كه در اين قرن يك انقلاب ديني را پايه‏گذاري كرد.
«چاندرا مظفر» كه رئيس سازمان بين‏المللي «جهان با عدالت‏» نيز مي‏باشد، با تقدير از نقش امام خميني در پاسداري از عدالت گفت: امام خميني رهبر بسيار برجسته‏اي بود كه با كوششهاي خود سهم بسزايي در جهان اسلام به عهده داشت.
منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 20/7/78
نويسنده كلمبيايي:
امام خميني نياز به اسلام را در دنيا احيا كردحوليان زاپاتا، محقق، نويسنده و رئيس مركز فرهنگ اسلامي كلمبيا گفت: در قرن بيستم سه شخص در دنيا مطرح شدند و در تمامي مجامع سياسي مورد توجه سياستمداران قرار گرفتند. يكي از آنها گاندي بود، ديگري يحيي (رهبر مردم واتيكان) و سومين آنها حضرت امام خميني است. از بين اين سه رهبر تنها كسي كه فرهنگ روحيات و سخنانش در بين مردم مؤثر واقع شد، امام خميني بود. امام خميني رهبر مسلمان و آزاده‏اي بود كه توانست‏با قيامي، اسلام را در بستر كشور پهناور ايران جاي دهد و نياز به اسلام را در دنيا احيا كند.
امام خميني در سايه حكومت اسلامي و تدبير و درايت توانست الگوي ساير رهبران دنيا باشد.
منبع روزنامه رسالت، مهر 1378
شاعر تاجيكستاني: امام خميني از شخصيتهاي برجسته و ماندگار تاريخ بشري است‏خانم مهرالنساء، شاعر، اديب و عضو كميته بانوان و خانواده از تاجيكستان، مي‏گويد:
يكي از ويژگيهاي منحصر به فرد انقلاب اسلامي، حضور رهبري امام خميني به عنوان پشتوانه الهي اين انقلاب است. امام خميني يكي از شخصيتهاي برجسته و ماندگار تاريخ بشري هستند كه داراي ويژگيهاي انساني، الهي و ملكوتي خاص بودند. اين شخصيت الهي در تمام جهان آنجا كه قلبي، الهي و ملكوتي خاص بودند. اين شخصيت الهي در تمام جهان، آنجا كه قلبي براي عشق و حقيقت مي‏تپد، حضور دارد و زنده است و ماندگار.
سراسر جهان اسلام و مستضعفين به حضور چنين رهبري افتخار مي‏كنند و بوسيدن دست آن حضرت در ديروز و بوسيدن خاك حرم آن حضرت در امروز، آرزويي است كه بسياري از مسلمانان جهان با خويشتن خويش نجوا مي‏كنند. چشم تمام مسلمانان جهان به دستها و قدمهاي مسلمانان ايران است و خداوند اين توفيق را به خواهران و برادران ايراني ما داده است و ان شاءالله كه اين توفيق را پاس بدارند و لحظه‏اي از نام، ياد و راه امام خميني غافل نمانند.
با پيام امام خميني به گورباچف، عمق و ژرفناي شخصيت ديني الهي ايشان بر ما پديدار مي‏شود. اين پيام در تاريخ هر دو كشور و در تاريخ جهان معاصرماندي است و نقطه عطفي در تاريخ هر دو كشور است. امام خميني شخصيتي روحاني و عارف بودند. ايشان به جهان هستي نيز در همين راستا مي‏نگريستند و تنها چنين ديدگاهي است كه انسان معاصر را ملزم به رويكرد ديني و اسلام‏گرايي مي‏كند.
جهان معاصر، شخصيت امام خميني را دراين پيام دريافته است. روح بلند و آسماني ايشان قابل ستايش است. اين پيام در آن دوره غفلت، تمام مردم جمهوريهاي شوروي را تحت تاثير قرارداد و آنها را دگرگون كرد. ما هيچ وقت فكر نمي‏كرديم كه به اين زودي صداي روح بخش اذان را از گلدسته‏هاي مساجد خود بشنويم و امام خميني نويد بخش چنين سعادتي بود.
منبع: امام خميني و جهان معاصر، ج‏2، تهران: مؤسسه چاپ و نشر عروج،1376.
انديشمند الجزايري:
امام خميني مردي استثنايي بودسيدصدرالدين، متفكر و انديشمند معاصر الجزايري، معتقد است:
امام خميني (ره) مردي استثنايي بود. اين انسان هديه خداوند به مسلمين بود تا بتواند مسيرشان را در اسلام تصحيح كنند.
امام خميني(ره) اسلام را از گوشه مساجد خارج كردند و مردم را به مسيري هدايت و تشويق نمودند كه اسلام را بتوان به عنوان يك روش زندگي به اجرا درآورد. امام خميني بود كه اين جرات را به مسلمانان بخشيد تا بتوانند اسلام را به ديگران عرضه كنند. الان مسلمانان به مسلمان بودنشان افتخار مي‏كنند، حال آنكه پيش از امام خميني، جرات بيان مسلمان بودنشان را نيز نداشتند. آنها امروز به واسطه اسلام احساس قدرت مي‏كنند، اين فقط امام خميني بود كه به ما اسلام حقيقي را نشان داد و اكنون با شناختي كه امام در اختيار مردم قرار داده، ايشان مي‏توانند بين اسلام واقعي يا همان گونه كه امام مي‏گفتند، اسلام ناب محمدي (ص) و اسلام آمريكايي فرق بگذارند.
به اعتقاد وي، با ظهور امام خميني، عصري براي مسلمانان آغاز شد كه بسيار جدي‏تر از دوران قبل از امام بود. تا پيش از امام، مسلمانان اغلب گرايشهاي حزبي و ملي داشتند، حال آنكه امام اين ايده را بيان كردند كه اسلام بزرگتر از آن است كه به حزب يا مليتي خاص محدود شود. با اين ايده است كه اكنون حركتهاي اسلامي از طرح حزب يا مليتي خاص به شكلي جهاني تغيير فرم داده است; حركتهايي كه در بسياري از موارد از شعارها و روشهاي مشابهي برخوردارند.
منبع: امام خميني و جهان معاصر، ج‏1، تهران: مؤسسه چاپ و نشر عروج، 1375.
معاون وزير فرهنگ قرقيزستان:
امام خميني آخرين پديده بزرگ قرن ماست‏استاد جمعه علي خان، معاون وزير فرهنگ قرقيزستان، مي‏گويد:
امام خميني آخرين پديده بزرگ قرن ماست. يعني درست در حالي كه امريكا و شوروي جهان را به دو قطب بزرگ تقسيم كرده بودند و خطر هيچ قدرتي را تصور نمي‏كردند، امام خميني ظهوركرد و اين حركتي بسيار جسورانه است. شگفتي در اينجاست كه وي نزد هر ملتي محترم است و اين از تيزهوشي و نبوغ اوست كه توانست چنين تاثيري در جهان معاصر باقي بگذارد.
امام خميني رهبري مقتدر و دورانديش، انساي والا و منزه، برخوردار از باطني شفاف و زلال و طبعي غني و سرشار بوده است. به نظر من، رهبري او و رهنمودهاي او، چه در خصوص مسائل ملل اسلامي و چه درباره معضلات جهاني، هديه‏اي الهي بوده است. وي به باطن انسانها نظر دارد و انسان را به زباني ساده به آن سرچشمه‏هاي ازلي و ارتباط با مبدا وجود دعوت مي‏كند و اين هدفت غايي زندگي است. معني زندگي و نهايت تمدن رسيدن به همين منظور است. وي به اين نكته توجه خاصي دارد و همه انسانها را با همين ملاك، يعني انسان بودن ارزيابي مي‏كند و اين در هر شرايطي ارزشمند است. فكر مي‏كنم رمز تمامي پيروزيها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي نيز در همين است. اين يك واقعيت است كه هر رهبري كه در كوران مبارزات قرار مي‏گيرد، در گردابي از مشكلات غوطه مي‏زند، اما او مسير درستي را مشخص كرد و اين ديگر با آيندگاه است كه راه او را تا حصول نتايجش پيگيري كنند.
منبع: امام خميني و جهان معاصر، ج‏1.
استاد دانشگاه قرقيزي:
امام خميني راه ديني را برگزيده و به انسان و بي كرانگي روح اعتقاد داشت
ساويت‏بيك تاكتامشيف، پروفسور در رشته فيزيك و رئيس دانشگاه ملي علوم و صنايع قرقيزستان معتقد است امام خميني رهبر بزرگي است. او ايده تازه‏اي را مطرح كرد. و در اين عصر، دين را وارد عرصه رهبري و هدايت جامعه نمود و توانها و مايه‏هايي از آن را كه ناشناخته مانده بود، به كار گرفت و احيا كرد. در توضيح اين نكته بايد گفت كه امام خميني، زمان مناسبي را براي انقلاب اسلامي انتخاب كرد، زماني كه پايه‏هاي نظام سرمايه‏داري جهاني لرزان شده و ناتواني سيستم سوسياليستي يا كمونيستي در كارآييهاي اجتماعي و اداره جامعه ثابت‏شده بود. امام خميني در اين ميان از مردان نادر و استثنايي بود. او نه به راه سرمايه‏داري قدم گذاشت و نه يك لحظه در ايمان خود به بي‏اعتباري نظامهاي الحادي ماركسيسم و كمونيسم درنگ نمود. راه او راهي يگانه بود كه به ديرينگي عمر بشر قدمت داشت. او راه ديني را برگزيد و به اسلام توسل جست و به انسان و بي‏كرانگي و روح او اعتقاد داشت. انسان را به مثابه فرزند طبيعت مي‏دانست و ميان انسانها جز به ميدان ايمان ديني آنها تفاوت ديگري قائل نبود. تعاليم او رباينده دلهاست.
منبع: امام خميني(ره) و جهان معاصر، ج‏1
شاعر لبناني:
امام روح عزت و بزرگي و بزرگواري و ايثار را ميان مسلمانان برانگيخت
عباس علي فتوني، شاعر معاصر لبناني، مي‏گويد:
گفتار امام همان طوري كه در مردم ايران تاثير داشته، در تمام مردم آزاده و مستضعف جهان نيز تاثير گذاشته است. امام روح عزت و روح بزرگي و بزرگواري و ايثار را ميان مسلمانان برانگيخت و مسلمانان در همه كشورها از آن متاثر شدند. آنان به هر وسيله و هر راهي و با تمام قدرتشان تلاش مي‏كنند كه عزت خود را بازيابند و كرامت‏خود را بنا كنند. آن مردمي كه از امام پيروي مي‏كنند، همگي برخاستند تا امتهاي مستضعف را به خروش و جنبش درآوردند و كابوس ستم، تظلم و انحراف را از دل آنان بزدايند و عرشهاي طاغوتيان را ويران سازند و بر ويرانه‏هاي آنان قصر مجد و عظمت اسلام و انسان را و قصر اسلام و كلمه لااله الالله را بنا كنند. ملتهاي اسلامي هنوز از حركت انقلابي عقب مانده‏اند و از جمهوري اسلامي ايران كه توانست‏شخصيتش را بنا كند و عظمت‏خود را باز يابد، عقب‏اند، ولي اراده كرده‏اند كه پا جاي پاي مردم ايران بگذارند تا وجود و حضورشان را در زندگاني بيابند و در نتيجه به سعادت و رضايت الهي در دنيا و پاداش در آخرت نايل شوند.
منبع: امام خميني و جهان معاصر، ج‏1.
روزنامه‏نگار كنيايي:
امام خميني حقيقتا شخصيتي است كه هر چه كرد براي خدا و در راه خدا بود
خانم نسيم والجي، عضو كميته زنان و سردبير مجلات «الكوثر» و «راه هدايت‏» كنيا مي‏گويد:
به خدا كه از شخصيت امام خميني، اين شخصيت‏بسيار اعظم در قرن حاضر و در عصر جهالت و عصر فساد و اضمحلال انسان، نمي‏توان به طور كامل سخن گفت. حقيقتا امام شخصيتي است كه هر چه كرد براي خدا بود و در راه خدا بود.
امام خميني در صراط انبيا كاركرد، بسيار پرهيزگار بود و در مقابل تفكر غرب و شرق ايستادگي و در راه اسلام ناب و شيوه انبيا، تلاش بسيار نمود. امام خميني با تفكر، حكمت و اخلاق خود، حيرتي را براي جهان معاصر پديد آورد. او در نامه‏اي به گورباچف آنچه را كه در شرق رخ داد، پيش‏بيني كرد. هر چه كه امام خميني، راجع به اتفاقات و رخدادهاي جهان معاصر پيش‏بيني كرد، همان اتفاق افتاد.
امام خميني رسولي بود براي شرق و پيام‏آور حيات حقيقي بشر. سر سلسله تفكر حضرت امام در عرفان و انديشه براي نجات بشر معاصر، به اولياي خدا برمي‏گردد.
منبع: امام خميني و جهان معاصر، ج‏2.
طلال عتريسي، استاد دانشگاه روانشناسي اجتماعي لبنان معتقد است:
پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني و افكاري كه از اسلام ارائه كرد، در سطح دنيا دو انقلاب ايجاد نمود: انقلاب در داخل اسلام و گرايشهاي فقهي اسلام، به طوري كه لزوم حركت و جنبش را در اين عصر مورد تاكيد قرار مي‏داد، به خاطر اينكه جامعه اسلامي و حكومت اسلامي را بپا كند; برخلاف گرايشها و انديشه‏هاي عده زيادي كه اين فكر را رد مي‏كردند. انقلاب دوم آن بود كه در سطح دنيا خارج از دايره اسلام، فقهي به وجود آمد كه تاكيد بر اين موضوع داشت كه اسلام مي‏تواند تغيير ايجاد كند و مي‏تواند به حاكميت‏برسد و مي‏تواند دولت تاسيس كند، برخلاف فكري كه از دوره نهضت اروپا عليه آن بود و نيز از دوره انتشار افكار ماركسيستي كه اعتقاد داشت كه دين ملتها را ضعيف مي‏كند و دين افيون ملتهاست.

( منبع : امام خميني از نگاه انديشمندان خارجي ، www.imam-khomeini.com )

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
20 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .